FlowFactor — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Drusti, Lotyšsko

Termín konání: 20.—29. duben 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+).

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, naprosto nejpozději do 7. března

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Na tomto projektu si samotní organizátoři budou vybírat účastnický poplatek ve výši €40/účastník.

Hostitelská organizace: Klubs Maja

Popis projektu:

Training course on sustainable team management

🌊 FlowFactor training aims to bring practice and experience-based knowledge on what it means to cooperate, how to make a sustainable work environment, how to manage a team and what it takes to perform well under pressure.

During the 8 days of the training, you will:

 • ⚡️Participate in non-formal activities which will boost your self-awareness and your eye for team management;
 • ⚡️Face group challenges where you can use your knowledge & experience;
 • ⚡️Experience & observe yourself as a team manager;
 • ⚡️Get to know yourself as a team player;
 • ⚡️Learn practical skills for team management;
 • ⚡️Learn practical ways to enhance your team management- and communication skills in various contexts;
 • ⚡️Learn about state management and how you can use it in your daily life;
 • ⚡️Engage in practical group activities, such as outdoor cooking;
 • ⚡️Share your insights, learnings & experience in an international group and let yourself be inspired by your fellow participants;
 • ⚡️Take part in a once-in-a-lifetime experience in a caring & inclusive international context;
 • ⚡️Go through solo experiences in Latvian nature without a phone

About this training course:

Our aim with the FlowFactor is to provide necessary input for people who are beginner & intermediate in team management in a safe, yet challenging environment, while focusing on practicing ways of managing a team, a group, oneself. We know, how difficult can be to balance these in the everyday life, this is why we created this course for you.

These self-management and team-management ways, as in life vary from context, target group, environment and other circumstances. However: we believe that as team members, leaders managers: we can rely on ourselves and our own experience.

In the frame of this training we will let you explore what team management means for you, while you will collect valuable information about groups, their behavior, tools to enhance & stimulate communication & cooperation. All this in a fun way, partially outdoors in the beautiful Latvian nature!

General goal & focus of the program

The aim of the FlowFactor program is to develop through processes that stimulate professional development, stimulates the management-skills of any individual using their own strengths while building experience throughout the process.

Besides this, the course has a personal development aspect, because we believe that we can tap into our strengths efficiently only when we have a better understanding of who we are and how we behave in various (working) environment.

Some of the main topics: State management, resilience, sustainable communication, cooperation, group dynamics and change management.

Možná se ti bude líbit