From Trash to Cash — Rumunsko

single-image

Termín konání: 4.-13. prosinec

Místo konání: Busteni, Rumunsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit

 

Účastníci českého týmu:  Anna Tomšíková, Vojtěch Kolář, Jana Vacková, Pavla Vacková

 

Group leader:  Jolana Hroudová

 

Účastnící-se země: Bulgaria, Czechia, Greece, Italy, Macedonia, Poland, Spain and Romania

 

Hostitelská organizace: ASOCIATIA ODEN NEHOIU 

Press release: zde

Brožurka z projektu zde.

Report z projektu: 

Projekt From Trash to Cash, pořádaný organizací Asociata Oden Nehoiu, se konal v rumunském městečku Busteni ve dnech 4. – 13. prosince 2019. Sešlo se na něm přes čtyřicet účastníků z osmi zemí, a to konkrétně z Bulharska, České republiky, Řecka, Itálie, Makedonie, Polska, Španělska a Rumunska.

Hlavní náplní výše zmíněného projektu bylo nejenom dozvědět se více o recyklování v dalších zemích, konzumerismu nebo životním prostředí, ale také o tom, jak sami přeměnit odpady nebo to, co bychom jinak vyhodili, v hodnotné předměty – o čemž napovídá samotný název projektu From Trash to Cash. Závěrečným výstupem našeho setkání bylo vypracování business plánu v mezinárodnostních skupinkách.

Od organizátorů jsme dostali předměty, které bychom jinak nevyužili – korkové zátky od lahví, stará CD, látky a mnoho dalších. Potom už bylo jen a pouze na nás, jak s danými věcmi naložíme. Naším úkolem bylo vytvořit logo a název naší společnosti, plakát, natočit krátkou upoutávku nebo reklamu a vytvořit komerční strategii. Výsledek práce jsme pak prezentovali před ostatními účastníky.

V mé skupince jsme například vytvořili obdobu známé deskové hry Osadníci z Katanu tím, že jsme z CD vystříhali šestiúhelníky, z korkových zátek udělali figurky a hrací karty s dalšími drobnostmi, z kartonu oblepili různobarevnými páskami. Nakonec jsme měli čas si i zahrát.

V dalších workshopech jsme pracovali na plakátech o recyklaci v jednotlivých zemích, debatovali o otázkách recyklace a životního prostředí, vytvořili koláž z výstřižků produktů, které konzumujeme, nebo hráli scénky. Prozkoumali jsme také tamní město a plnili úkoly, které nám organizátoři připravili. Vypravili jsme se také k vodopádu, zatímco jsme se dívali na zasněžené vrcholky hor a na chaty, které se rozprostíraly pod námi. Podívali jsme se rovněž do Drákulova hradu Bran nebo do královského paláce Sinaia. Prošli jsme vícero vánočních trhů, všechna města byla v noci nádherně osvětlená s mohutnými vánočními stromečky uprostřed. Vyzkoušeli jsme také tradiční rumunská jídla, zvlášť dezert papanasi nebo ochutnali rumunskou obdobu slivovice Tuicu.

Ubytovaní jsme byli v místním penzionu, v pokojích pro 2 až 3 účastníky s vlastním sociálním zařízením. V penzionu vařili přímo pro nás s jídly místní nebo evropské kuchyně. Organizátoři se nám ve všem snažili vyjít vstříc a když bylo potřeba, tak poradili, zavolali taxi, doporučili místní restauraci…

Projekt celkově hodnotím kladně, naučila jsem se pracovat s různými typy lidí, lépe komunikovat v angličtině, dozvěděla se více o recyklaci a o tom, jak z „trash“ udělat „cash“. Zároveň bych chtěla poděkovat EYCB zato, že mi umožnila na projekt vyjet a českému týmu, protože to s vámi bylo super.

Anna Tomšíková

Možná se ti bude líbit