Our Environment, Our Future — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Ankara, Turecko

Termín konání: 21.—30. červen 2024

Český tým: 6 účastníků (ve věku 18—30 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 21. dubna

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Genç Girişim Derneği 

Popis projektu:

Our project will be based on the interpretation of the letter written by Native American Chief Seattle to American President Franklin Pierce in 1854, which is described by the United Nations Environment Program as the most beautiful and sincere writing on the environment ever written.

Within the scope of the project, we aim to come together with young people from different cultures and produce new and innovative ideas about what we should do to protect the environment by interpreting the sincerely expressed opinions about air, soil, flowers, water and animals in this letter.

Participants‘ profile:

  • Number of participants per organization: 7
  • Age between 18-30
  • You are officially a resident of Czechia, Germany or Italy (A residence permit, work permit or being a student in that country is mandatory for every participant who is not a citizen of that country. These participants must submit the supporting document.)
  • Gender-balanced group
  • Ready and willing to participate in the whole project!

Venue:

Ankara, the capital and the 2nd largest city of Turkey with a population of more than 5 million, is a student-friendly city in terms of hosting more than 20 universities.

Ankara Province, offers a rich and vibrant city life opportunity with the activities of social, cultural, sportive and artistic activities that continue throughout the year.

Možná se ti bude líbit