Gender Balance on Youth Projects – Turecko

single-image

Termín konání: 10. – 17. březen 2015

Místo konání: Van, Turecko

Program a akce: ERASMUS+, klíčová akce 1: tréninkový kurz

Účastníci: Tomáš Marek, Tomáš Drottner, Veronika Svobodová

Hostitelská/pořádající organizace: Van Youth Group

Účastnící se země: Polsko, Makedonie, Česká Republika, Bulharsko, Itálie, Chorvatsko, Velká Británie, Rumunsko a Turecko

Report z projektu:

Tento tréninkový kurz s názvem Gender Balance on Youth Project se vhodně konal v tureckém Vanu, kde je tento problém žhavým tématem.

Od začátku až dokonce se organizátoři a trenéři starali o všechny účastníky tak, aby byly splněny veškeré připomínky a požadavky a my tak byly neustále spokojení. Na projektu se sešla skvělá skupina lidí z Bulharska, České republiky, Chorvatska, Itálie, Makedonie, Polska, Rumunska a Turecka.

Samotná neformální výuka probíhala za pomocí různých her, aktivit, diskuzí, cvičení či hraní divadla. Velkým přínosem informací o daném problému byla přítomnost tureckého týmu, protože jeho členové byli otevření pro diskuzi a nebáli se tak sdělit vlastní (většinou smutné) zkušenosti. Díky častým diskuzím byla nutná úprava harmonogramu (časové posunutí), kterou však organizátoři a trenéři zvládli na výbornou. Cílem projektu bylo porozumění vážnosti dané situace a to nejsem v Turecku, ale ve všech státech světa a snaha nalezení jakým způsobem by se daly tyto rozdíly odstranit. Kromě samotného tématu gender balance byl projekt věnován také LGBT problematice. Mezi aktivitami projektu byly např. tvorba vlastních novin spojené s tématem, hraní předem určené role a vcítění se do konkrétní osoby v životě, tematicky zaměřené divadlo dle vlastních nápadů, zjištění závažnosti problému v účastnických zemích apod. V rámci projektu bylo také představení daných zemí. To probíhalo zcela volně na všech účastnících (někteří předváděli národní tance, jiní se pokusili o seznámení s historií apod). Nejčastější forma však byla ochutnání národních jídel a nápojů a základní údaje o daných zemí. Organizátoři také jeden večer promítali film s danou problematikou. Součástí projektu bylo také vysvětlení nového systému Erasmus + a seznámení s projekty či YouthPassem.

Mezi pauzami či po skončení harmonogramu se snažili organizátoři opět vymyslet program pro všechny účastníky. Dost často se jednalo o další diskuze k tématu nebo zkoumání turecké kultury. Každý den tak byla šance seznámení s ostatními účastníky a organizátory a udělat společnou vycházku městem či ochutnání nočního života.

Součásti harmonogramu celého projektu byla také exkurze, kterou trenéři s organizátory změnili na celodenní výlet po okolních památkách a krás přírody. Navštívili jsme tak chovatelský dům Vanských koček (jedno oko modré, druhé zelené), zříceninu hrady či nádherný kostel Akdamar stojící na ostrově uprostřed jezera Van.

Tento projekt byl můj prvním a mám z něj jen pozitivní vzpomínky, zážitky a zkušenosti. Sjela se mezinárodní skupina mladých lidí, kteří se zajímali o dané téma, ale chtěli také poznávat novou kultur a poznat jiný (neevropský) způsob života.  Tyto projekty mohu vřele doporučit, protože si zde každý najde to své a organizační tým se neustále bude snažit, aby byli všichni 100% spokojeni.

Tomáš Drottner

Možná se ti bude líbit