Green Kiwi — Polsko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Biały Dunajec, Polsko

Termín konání: 1.—8. srpen 2021

Celkový počet účastníků za národní skupinu: 4+2 group leadeři

Účastnící se země: Polsko, Slovensko, Srbsko, ČR, Litva, Chorvatsko

Hostitelská organizace: Fundacja Active Kids

Czech team: Michaela Tobiášová, David Gulaš

Videa z projektu:

Report z projektu:

V termínu od 1. do 8. srpna 2021 se konala výměna mládeže v Bielem Dunajci v polských Tatrách v Polsku. Projekt nesl název Green kiwi a jeho cílem bylo probrat různá environmentální témata a získat povědomí o tom, jak se chovat méně náročně k planetě, abychom následně nabité zkušenosti mohli praktikovat v každodenních činnostech.

Na projektu nás nakonec bylo 27 a to zejména díky přítomnosti šesti Španělů a pěti Ukrajinců, kteří neměli původně vůbec dorazit, jelikož nebyli mezi vybranými zeměmi (Polskem, Českem, Slovenskem, Litvou a Chorvatskem).

Program nám celou dobu projektu zajišťovala Karol a Anja, pod jejichž vedením jsme se nejprve seznámili a sjednotili jako tým pomocí hraní her se jmény a s nutnou spoluprací s ostatními. Po tom, co jsme se trochu poznali jsme se začali věnovat programu projektu. Zjistili jsme například, jak je náročné vyrobit tetrapakový obal, jaký se používá například na mléko či džusy, a že jeho následná recyklace není až tak jednoduchá, jak je většinou předkládáno. Zabrousili jsme do problematiky plastů, GMO plodin a také textilního průmyslu. Vyrobili jsme si vlastní deodorant a seznámili se s konceptem tzv. give boxů, což jsou veřejná místa, kam je možné odložit již nechtěné věci v dobrém stavu a vzít si místo nich jiné, které donesl někdo další. Během našeho pobytu jsme si také udělali výlet k Morskemu oku, což je jezero v polských Tatrách. Další výlet byl do Zakopaného.

Tento projekt pro mě byl velkým přínosem a byla bych ráda, kdyby se ho příště zúčastnilo víc Čechů, než dva, jak tomu bylo v tomto případě, protože snížit svůj dopad na planetu může svým chováním každý a je důležité tyto myšlenky šířit.

Michaela Tobiášová

Možná se ti bude líbit