GRIN: Green Influencers — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Masseria La Fiorita, Matera, Itálie

Termín konání: 12.—20. duben 2023

Český tým: Zuzana Kalačová (GL), Filip Bartůsek, Jaroslav Borák, Nikola Mrázová, Julie Smékalová

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Link Youth Organisation

Report z projektu:

Projekt Green Influencers probíhal na italské farmě Masseria La Fiorita. V průběhu celého pobytu jsme nejvíce času trávili právě tam. Některé dny jsme také vycestovali do dalších míst jako např. nedaleké Matery nebo Altamury vzdálené několik km. V rámci představení projektu a určeného tématu bylo celý pobyt servírováno pouze vegetariánské či veganské jídlo. Pokoje byly rozděleny pro muže a ženy – mužů na projektu včetně organizátorů Giuseppeho a Michaela bylo 9, žen včetně organizátorky Marah bylo 17. Každý den byl spojen s nějakou přednáškou, workshopem (připravované jednotlivými státy) nebo aktivitou. Také byly pravidelně zařazovány pauzy k znovunabrání sil, ale také k diskusím s dalšími účastníky projektu. V těchto diskusích jsme si sdělovali naše názory, přesvědčení, naši víru či běžnosti v našich kulturách. Na konec musím říct, že tyto rozhovory v mezičase a hry, které k nim vedli mě obohatili naprosto nejvíce ze všeho. Je úžasné, že existují projekty, které umožňují mladým otevřeným lidem dostat se do kontaktu a komunikovat, propojovat a objevovat rozdílnosti našich kultur. Celý projekt byl plný poznání a inspirace.

První den (12.4.) byl celý vyhrazen pro příjezdy jednotlivých skupin reprezentující jednotlivé státy účastnící se na projektu (Česká republika, Španělsko, Řecko, Portugalsko a Francie, kromě toho bylo v organizaci nejvíce lidí za stát Itálie). Tyty skupiny přijeli v různé časy podle toho, jak jim vycházeli cestovní spoje. Pro nás jako ČR to znamenalo přejezd do Vídně vlakem, přesun na letiště a z něj pak přicestovat do Bari. Náš let měl naneštěstí právě ten den dvouhodinové zpoždění, a proto nás organizátoři překvapili při našem příletu kolem 22 večer tím, že nás vyzvedli. Jako česká skupina jsme většina jela s hlavní organizátorkou Birgit a při cestě jsme sdělovali naše pocity ohledně nastávajícího projektu a zároveň dostali najíst italského slaného koláče, připomínající pizzu. Po příjezdu jsme se ubytovali a šli rovnou spát.

Následující den začal krásným počasím a italskou atmosférou u snídaně ve formě sladkého pečiva, cereálii, výborné kávy, čaje a dalšího. Po snídani jsme hráli první seznamovací hru k zapamatování jmen jednotlivých členů. Už při této hře jsme se dost nasmáli a atmosféra byla přátelská. Poté jsme se přesunuli dovnitř do nejčastěji používané místnosti na setkání – living room. V dané chvíli začalo první sdílení strachů, očekávání a přínosů, které nás napadají.  Po sepsání jsme mohli vstát a kdo chtěl mohl prezentovat, co si napsal.  Následoval oběd a dvouhodinová pauza, kterou jsme obvykle trávili debatami s dalšími účastníky, hraním her nebo odpočinkem. Po této pauze přišla další část programu zaměřená na přiblížení toho, co je očekáváno a co si máme představit pod úkolem – vytvořit workshop na přidělené téma. K večeru nám byla připravena první specialita, tentokrát z italské kuchyně, spojená s prezentací daného jídla a přiblížení italských tradic.

Třetí den byl propojený s národními workshopy dvou týmů. Jednalo se o témata Air a Earth, tyto workshopy byly prvními přínosy, byly prezentovány interaktivně a vedli k dalším diskusím ohledně daných témat. Mezi workshopy jsme měli oběd a poobědovou siestu. K večeru proběhlo první kolo evaluation (= zhodnocení toho, jak projekt zatím probíhá, co nás čeká dále) a lidem kteří se chtěli podělit o své pocity nebo myšlenky tady byl dán prostor. Následovala dvouhodinová příprava tradičního jídla, tentokrát šlo reprezentace České republiky. V našem týmu jsme dokázali dobře spolupracovat, a i přes naše obavy co se týká našich kulinářských dovedností byl výsledek, troufám si říct, výborný. Všichni jsme byli pyšní na to, jak jsme náš první větší úkol dokázali uchopit a zrealizovat – vařili jsme bramboračku a květákové mozečky s vajíčkem. Jako dezert jsme naservírovali české tradiční pochutiny a dali degustovat domácí slivovici a jablkovici. Po jídle jsme představili tradiční český tanec – polku a mnozí si ji sami vyzkoušeli a byli nadšení z celého průběhu večera.

Čtvrtý den byl celý propojený s návštěvou krásného historického města Matery, asi 5 kilometrů od farmy. Jako první část výletu jsme absolvovali delší procházku s průvodcem Ivanem Lasaccem, který dokázal udělat tento přednos velmi zajímavý a interaktivní. K tomu bych asi jen dodal, že bylo krásné vidět člověka, který dělá práci s takovou vášní jako právě Ivan, myslím, že i přes to, jak byl přednes zajímavý si to dokázal užívat alespoň stejně tak jako my. Po procházce jsme přejeli do centra a měli možnost ochutnat vynikající italskou zmrzlinu a také typické italské kapsy Focaccia. Součástí této návštěvy bylo i projití historické části Matery a volný čas, kteří účastníci strávili tak, jak jim přišlo vhodné. K večeru nás čekaly národní pokrmy a seznámení s tradicemi, tentokrát ze Španělska.

Patý den byl naopak od čtvrtého napěchovaný workshopy, ten den nás čekaly 2 dopoledne a 1 odpoledne, den nabitý informacemi a poznatky ze všech možných oblastí, hlavně z témat Food and Sustainability, Social media a Activism. Po těchto workshopech následovalo zhodnocení dosavadního projektu a příprava večeří, tentokrát v režii týmu z Řecka. Čas, který jsme měli před večeří jsme trávili povídáním, hraním hrami, sdílením a odpočinkem.

Šestý den jsme měli již z úplně jiného soudku – po ranním energizéru (= aktivity, která sloužila, obvykle po snídani k rozhýbání nás a probuzení ranní atmosféry) jsme měli na výběr k zařazení do 1 ze 4 skupin, vedené jednotlivými organizátory. Většina českého týmu si zvolila tým Wood signs, ve kterém jsme se celý den zabývali tvorbou dřevěných tabulí s kreativními designy symbolizující téma Green Influencers. Tato činnost mi přišla jako skvělý relax a při vytváření těchto tabulí (prvně náčrtem tužkou, poté vypálení designu do dřeva a jeho vybarvení) jsme si pouštěli hudbu, zpívali, tančili, prostě si to užívali. K večeru jsme představovali jednotlivé výtvory ze všech skupin a k večeři nás hostili naši projektový kolegové z Francie.

Sedmý a také předposlední den jsme vytvářeli výstupy z celého projektu ve formě tanečního videa a našimi výtvory z předchozího dne a hromadná fotka dronem ve které jsme se poskládali do slova GRIN. V další části dne (již po obědě) jsme se přesunuli navštívit město Altamura. Naneštěstí nám ne úplně vyšlo počasí a celou dobu pršelo. Cílem cesty byla knihovna, která sloužila jako centrum organizace, která celý projekt koordinovala. Prostředí tam bylo vlídné a útulné. Náš italský přítel nám v jednu chvíli nabídnul, že nás dovede do marketu, kde bychom si mohli nakoupit vše potřebné na oslavu závěru celého projektu. Asi v půlce této cesty déšť téměř ustanul a mohli jsme vidět centrum Altamury v celé své kráse. Procházka byla zábavná a s českým týmem jsem se nemohl nudil v žádné fázi projektu. Po našem návratu se přivezla italská pizza. Ke konci večera jsme několika auty přejeli do jogurtárny, kde si větší část skupiny užila ještě dezert a po této sladké tečte jsme zamířili zpět na farmu.

Osmý den byl velice specifickým, protože jsme všichni věděli, co přijde ten další den. Jednalo se o poslední den projektu a myslím, že to ve všech členech otevřelo jakýsi smutek z toho, že tak úžasný týden má brzo skončit. Zároveň však byli všichni ještě více iniciativní v komunikaci s ostatními. Atmosféra byla, dle mého, ten den velmi pospolitá a lidé se přidávali k dalším a užívali si přítomnosti navzájem. Program byl již volnější a jednalo se o zhodnocení celého projektu, odpočinek před cestou a také v neposlední řadě sdílení všech pocitů, zkušeností a zážitků, které se nám v průběhu projektu dotkly a zůstaly v nás. K večeru nás pohostila poslední skupina. a to sice tým z Portugalska. Po večeři následovala volná zábava – tanec, diskuse, radost i smutek v jednom a spousta sdílení, úsměvů a posledních slov před odjezdem.

Devátý den pro nás, český tým, znamenal přesun do Bari, ze které jsme následující den odlétali. Loučení s ostatními účastníky projektu bylo velmi emotivní a silné. Věřím, že jsme si všichni na projektu udělali nové přátele a cosi nového v sobě otevřeli.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem těm, kteří lidem jako my umožňují touto cestou poznávat svět, nové kultury a jejich zvyklosti a vůbec mít možnost věnovat se tomuto netypickému dobrodružnému vzdělávání. Celý projekt lidem přinesl širší a hlubší povědomí o problematice recyklace, znuvupoužitelnosti, udržitelnosti a co to znamená být Green Influencer.

Filip Bartůsek

Možná se ti bude líbit