HandiChange: Visual Impairment — Francie

single-image

Termín konání: 14.-24. červen 2013

Místo konání: Bédeille, nedaleko Toulouse, Francie

Program a akce: Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Tomáš Votruba, Monika Antošová, Jana Kohoutová, Jan Samec, Tomáš Seidl

Report z projektu:

Na výměnu jsem se rozhodl jet zhruba 5 dní před odletem, jelikož jsem dostal nabídku na poslední chvíli místo jednoho odpadlíka. Zaujalo mne téma spojené se sociální prací, tak jsem to prubnul a v pátek už jsem byl v Bedeille. Celkem se postupně sjelo mládí z 5 států – Slovinska, Estonska, Portugalska (resp. Brazílie) a naší České republiky, včetně organizátorů z Francie. Téma výměny – zrakové postižení – přinesla zhruba polovina aktivit: překážová dráha se zavázanýma očima se zvukovou navigací, večeře ve tmě včetně umytí nádobí a pokusu projít jídelnou bez zranění, goalball (2 týmy po 3 hráčích, oba na jedné straně a snaží se hodit po zemi míč do branky druhého), fotbal pro slepé (pomatené běhání sem a tam, s občasnou srážkou) či jízda na tandemu. Vrcholným představením, do kterého se zapojila i škola s cca 50 dětmi ve věku 4-12 let, bylo “forum theatre”. To jsme si připravily několik statických scének, kde jsou utlačováni slepí, a děti měli za úkol tyto scénky opravit k ideálnímu obrazu. Moc jsme si to všichni užili a i přes jazykovou bariéru v nás děti nechaly hluboký dojem.

Také jsme jezdily na koních, plavali v jezírku a házeli do ní holky, koukali na západy slunce, chodily po trzích, hráli pinčes, masírovali se, tancovali polku, pařily až do rána a chodily spát v 8 ráno. Musím si postěžovat, že jsme hrozně moc jedli. Zejména kulturní večery (tedy večeře) mi dávali hodně zabrat. Je těžké odmítat 4chodové žranice, když to jídlo je tak dobré.

Hned druhý den jsme vyrazili k místním známým na jednu rodinnou akcičku, která byla ve stylu trhu. To znamenalo, že každý návštěvník měl donést nějakou hru, kterou si ostatní mohli zahrát. Nejdříve jsme se ostýchaly se zapojit mezi místní, kteří ne vždy uměli anglicky, ale skrze chození po laně, jídlo, námi vyrobené hry pro slepé, hudbu, hraní s dětmi, kterým jsme ani nemuseli rozumět, jsme ledy prolomili. Zaujali mne hry typu “oblez stůl kolem jeho osy” nebo “oblez židli”, které vyžadovaly velkou sílu a obratnost. Večer vrcholil kolotočem, který vám zadal úkol, a po jeho splnění jste si mohli odnést odměnu. Já jsem jedné paní olíznul loket a dostal za to krásnou malou koženou taštičkou na drobnosti (tu jsem pak dal Karmen, bo jsem pro ni zrovna neměl užití).

21. červen jsme šli na celostátní párty do města, kde se slavil letní slunovrat až do 2 do rána (oficiálně). Kolem jedné ke ska stage, kde jsem řádil, přijela i jedna maminka s nákupním vozíkem vystlaným dekou, z kterého vykoukla veselá malá holčička. To je vzorná ukázka toho, jak free, zábavní a v klidu místní lidé jsou. Ve stejném duchu se nesla i celá výměna.

Počasí nám přálo, dva slunné dny na začátku a na konci byly dost silné na to, aby se nám začala loupat kůže, takže výplň v podobě jemného deště nakonec přišla vhod.

Super lidi, super organizace, super zážitky i možnosti. Těžko bych hledal negativa, možná že to bylo tak super, že to nešlo všechno vstřebat :).

Tomáš Votruba

Možná se ti bude líbit