Y.E.S. U.S. – Youth Empowerment and Self EntrepreUrShip – Itálie

single-image

Termín konání: 14.-21. listopad 2015

Místo konání: Castiglione, Teverina, Itálie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack

Účastníky: Martin Kubiš, Karolína Greplová, Nikola Doanová, Alžběta Šubrtová, Iveta Miturová

Účastnící se země: ČR, Itálie, Portugalsko, Polsko

Hostitelská organizace: Comune di Chianciano Terme

Report z projektu:

Tréninkový kurz Y.E.S. U.S. pořádaný italskou organizací TESORI D’ETRURIA se konal v polovině listopadu v malé vesničce Castiglione in Teverina. Tato malá vesnička je vzdálená asi 120 kilometrů severně od Říma a je naprosto typická pro tuto část Itálie – je vystavena na kamenných vrcholcích tamní kopcovité krajiny a nabízí nevšední výhledy do všech směrů okolní krajiny.

I přes předodletové komplikace způsobené zrušením našeho spoje 14 dní před začátkem projektu se podařilo najít náhradní lety a mohli jsme vyrážet. Po příletu na letiště Ciampino v Římě na nás již čekali organizátoři a společně s dalšími účastníky projektu z Portugalska jsme se společně vydali do místa konání našeho projektu. Po příjezdu do Castiglione jsme se ubytovali na našich pokojích a následně jsme se seznamovali s postupně přijíždějícími účastníky z jiných zemí. Na večeři na nás čekaly italské těstoviny a po večeři jsme také ochutnali italské víno. Poslední skupina z Polska dorazila až pozdě v noci, proto jsme se s nimi seznámili až druhý den ráno.

Druhý den dopoledne byly na programu ice-breakingy, po kterých jsme se již blíže poznali s jednotlivými účastníky. Před obědem nás ještě čekalo setkání s místním starostou. Po obědě následovala série zajímavých prezentací o možnostech pracovního uplatnění v rámci EU nebo také o programu Erasmus pro podnikatele, který umožňuje financování výměny mladých podnikatelů. Večer jsme mohli ochutnat polské speciality (největší úspěch měla zubrowka). Pondělní dopoledne bylo ve znamení marketingu a sociálních médií, odpoledne patřilo prezentacím jednotlivých zemí o organizacích, ve kterých působí. Před večeří nás vesničkou provedl ex-starosta, který nás seznámil s různými zajímavostmi, den jsme zakončili večeří se současným starostou Castiglione, na které nechybělo několik druhů italského vína. Další dva dny jsme strávili nejrůznějšími hrami spojenými s podnikáním, vymýšlením business plánů, návštěvou podnikatelského inkubátoru v provinčním městě Viterbu a nechyběla ani návštěva muzea vína po které následoval portugalský večer. Ve čtvrtek jsme se společně přesunuli do Bagnoregia, kde jsme po krátkém setkání s místním starostou měli volné odpoledne. Na okraji Bagnoregia se nachází malé středověké městečko vystavené na vysokých skalních útesech. Vzhledem k tomu, že v listopadu již není hlavní turistická sezóna, bylo toto kouzelné místo téměř prázdné a zážitek byl o to silnější a všichni si toto volné odpoledne náramně užili. Tento den byl korunován českým večerem, kde jsme prezentovali typické české produkty. Předposlední den jsme strávili opět ve Viterbu, kde jsme krátce prezentovali o podnikáním a rozvoji na místní střední škole a odpoledne jsme mohli projít toto pěkné město, které ukrývá několik historických památek. V sobotu ráno na nás po snídani již čekal autobus, který nás dopravil na letiště do Říma, kde jsme se všichni rozloučili a vydali domů.

Ač byla skupina velmi různorodá – od dvacetiletého studenta designu až po univerzitního učitele s doktorátem z Oxfordu, všichni jsme si projekt užili. 21 mladých lidí ze 4 zemí Evropy (Itálie, Polsko, Portugalsko, Česká republika) získalo nové informace, zkušenosti a přátele a věřím, že to neskončilo pouze tímto projektem. Chtěl bych moc poděkovat organizátorům za přípravu projektu a také EYCB za zprostředkování. Díky moc.

 

Martin Kubiš

Možná se ti bude líbit