Healthy Choices — Polsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání výměny mládeže: 1.—10. červen 2022

Místo konání výměny mládeže: Mikoszewo (20 km od Gdańsku, ubytování:Leśny zakątek), Polsko

Věkový limit pro účastníky: 16—19

APV (= Advance Planning Visit = přípravné předprojektové setkání group leaderů národních skupin s organizátory): 22.—25. duben 2022, Gdańsk Polsko. APV se za ČR tým zúčastnila group leaderka skupiny & jedna z účastnic českého týmu.

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack. Omrkněte také fantastické projektové video.

Účastnící se země: Polsko, ČR, Litva

Hostitelská organizace: Dom Kultury „Zacisze“ w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Český tým: Nikola Havránková (GL, APV), Helena Vacovská (APV), Michal Langer (GL), Zuzana Bojková, Roman Timothy Velc, Jan Hrdlička, Amálie Ondrová, Eliška Kudrnáčová

Report z projektu:

Projekt Healthy Choices, který organizoval Dom Kultury Zacisze, se konal začátkem června ve vesnici Mikoszewo blízko města Gdansk.

Účastnilo se nás celkem 18 lidí z Litvy, Česka a Polska ve věku od 16 do 19 let, 6 group leaderů a organizátorka.

Ubytováni jsme byli dohromady ve 3 dřevěných chatkách asi 2 km od pláže, na kterou jsme chodili každý den a dokonce se zde i párkrát vykoupali. 

Na každý den jsme měli připravené různé aktivity na téma zdravý životní styl. Zabývali jsme se zdravou a vyváženou stravou, spánkem, odpočinkem a bojem se stresem. Připravili jsme si na vyzkoušení několik způsobů, jak relaxovat, zkusili si zacvičit jógu podle instruktora, vytvořit si vlastní mandalu z květin, které jsme posbírali v lese u pláže, zúčastnili se drama workshopu, který organizovala Niki, naše leaderka, a každý den jsme měli nějakou aktivitu na reflexi, ze kterých mě nejvíce zaujalo intuitivní kreslení. 

Během výměny také proběhly 3 kulturní večery (polský, litevský a český), během kterých jsme se dozvěděli nová fakta o dané zemi, zasoutěžili si o sladkosti, zatančili a ochutnali jejich pokrmy. 

V sobotu jsme pomáhali v kulturním domě v blízké vesničce Stegna, kde jsme připravovali zdravé občerstvení a litevští účastníci program – tanec a kreslení na látkové tašky. V pondělí jsme byli na výletě ve městě Gdańsk, které jsme si prošli s průvodkyní, potom si zašli na oběd, navštívili muzeum, ve kterém jsme si vyzkoušeli být chvíli nevidomí, a nakonec si dali společně zmrzlinu. Ve středu dopoledne jsme byli na výletě na kolech a odpoledne jsme jeli na plavbu pozorovat tuleně. V pátek jsme měli rozlučkovou party. Poslední dva dny jsme take vytvářeli stop – motion animaci.

Deset dní v Polsku jsme si všichni moc užili a i když jsme se ze začátku na rozdíl od účastníků z Litvy a Polska neznali, tvořili jsme super partu. Myslím, že nás pobyt díky svému programu obohatil, posbírali jsme během něj spoustu nových zkušeností a znalostí.

                                                                                                                           Helena Vacovská

_______________________________________________

Healthy Choices: ERASMUS+. 
Project leader: Dom Kultury Zacisze, CLXII LO im. Szarych Szeregów (Warsaw, Poland) Partners: Tavo Europa (Vilnius, Lithuania), European Youth Center Břeclav (Břeclav, Czech Republic) 
Co-funded by the Erasmus+ programme of the European Union. 

The European Commission’s support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

Možná se ti bude líbit