Healthy Choices — Polsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání výměny mládeže: 1.—10. červen 2022

Místo konání výměny mládeže: Mikoszewo (20 km od Gdańsku, ubytování:Leśny zakątek), Polsko

Věkový limit pro účastníky: 16—19

APV (= Advance Planning Visit = přípravné předprojektové setkání group leaderů národních skupin s organizátory): 22.—25. duben 2022, Gdańsk Polsko. APV se za ČR tým zúčastnila group leaderka skupiny & jedna z účastnic českého týmu.

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastnící se země: Polsko, ČR, Litva

Hostitelská organizace: Dom Kultury „Zacisze“ w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Český tým: Nikola Havránková (GL, APV), Helena Vacovská (APV), Michal Langer (GL), Zuzana Bojková, Roman Timothy Velc, Jan Hrdlička, Amálie Ondrová, Eliška Kudrnáčová

Report z projektu:

Projekt Healthy Choices, který organizoval Dom Kultury Zacisze, se konal začátkem června ve vesnici Mikoszewo blízko města Gdansk.

Účastnilo se nás celkem 18 lidí z Litvy, Česka a Polska ve věku od 16 do 19 let, 6 group leaderů a organizátorka.

Ubytováni jsme byli dohromady ve 3 dřevěných chatkách asi 2 km od pláže, na kterou jsme chodili každý den a dokonce se zde i párkrát vykoupali. 

Na každý den jsme měli připravené různé aktivity na téma zdravý životní styl. Zabývali jsme se zdravou a vyváženou stravou, spánkem, odpočinkem a bojem se stresem. Připravili jsme si na vyzkoušení několik způsobů, jak relaxovat, zkusili si zacvičit jógu podle instruktora, vytvořit si vlastní mandalu z květin, které jsme posbírali v lese u pláže, zúčastnili se drama workshopu, který organizovala Niki, naše leaderka, a každý den jsme měli nějakou aktivitu na reflexi, ze kterých mě nejvíce zaujalo intuitivní kreslení. 

Během výměny také proběhly 3 kulturní večery (polský, litevský a český), během kterých jsme se dozvěděli nová fakta o dané zemi, zasoutěžili si o sladkosti, zatančili a ochutnali jejich pokrmy. 

V sobotu jsme pomáhali v kulturním domě v blízké vesničce Stegna, kde jsme připravovali zdravé občerstvení a litevští účastníci program – tanec a kreslení na látkové tašky. V pondělí jsme byli na výletě ve městě Gdańsk, které jsme si prošli s průvodkyní, potom si zašli na oběd, navštívili muzeum, ve kterém jsme si vyzkoušeli být chvíli nevidomí, a nakonec si dali společně zmrzlinu. Ve středu dopoledne jsme byli na výletě na kolech a odpoledne jsme jeli na plavbu pozorovat tuleně. V pátek jsme měli rozlučkovou party. Poslední dva dny jsme take vytvářeli stop – motion animaci.

Deset dní v Polsku jsme si všichni moc užili a i když jsme se ze začátku na rozdíl od účastníků z Litvy a Polska neznali, tvořili jsme super partu. Myslím, že nás pobyt díky svému programu obohatil, posbírali jsme během něj spoustu nových zkušeností a znalostí.

                                                                                                                           Helena Vacovská

Možná se ti bude líbit