Sales Skills for Life — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Vecmuiža, Liepupe, Lotyšsko

Termín konání tréninkového kurzu: 24. září—2. říjen 2023

Český tým: 4 účastníci

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: re:view Latvia 

Report z projektu:

Druhého ročníku projektu Sales Skills for Life se letos kromě naší čtyřčlenné české skupiny zúčastnilo dalších 24 úžasných mladých lidí z deseti Evropských zemí. Společně jsme měli tu možnost strávit týden v nádherném Lotyšském táborového městečku Liepupe zcela obklopeni přírodou.  

Na první pohled by se mohlo zdát, že hlavním cílem projektu bude udělat z nás za 7 dní ty nejlepší businessmany a investory. To byl ale jen jeden z mnoha bodů programu. Velmi velký důraz byl totiž kladen na poznání sama sebe. Uvědomění si, co je vůbec naším cílem, proč toho chceme dosáhnout. Až v druhé řadě jsme se pak učili, jak co nejefektivněji přeměnit sen v realitu.

Program obsahoval jak týmové aktivity, tak prostor pro každého v klidu reflektovat na vlastní jednání. Převládaly týmové aktivity, například malá soutěž, kdy jsme měli ve skupině vytvořit vlastní projekt, strategii, jak získat od investorů peněžní náklady a následně naši ideu prezentovat před drsnou porotou. Konkrétně při téhle aktivitě jsem perfektně mohli využít všechno, co jsem se v předchozích dnech učili: Zaprvé, efektivně nastavit náš cíl – je to něco, co je realizovatelné? Bude o to zájem? Zadruhé, prezentace před skupinou a porotou, a to nejdůležitější nakonec – komunikaci s potencionálními investory/zaměstnavateli a zjišťování jejich potřeb a požadavků a adaptace se na ně.

Kromě práce ve skupině jsme ale také často pracovali ve dvojicích, ideálně pokaždé s někým jiným, což byl skvělý způsob, jak se naprosto přirozenou cestou seznámit s co nejvíce lidmi a najít někoho, s kým jste si opravdu sedli. Nikdy mi nepřišlo nucené, povídat si s někým, koho jsem neznala, naopak jsem to brala jako příležitost. Byli jsme opravdu skvělá parta a nikdy jsem se necítila, že bych já ani nikdo jiný ze skupiny nějak vybočoval nebo ho ostatní nepřijímali, ale právě naopak.

Povídáním ale náš program rozhodně nekončil. Obrovským zážitkem pro mě byla ledová koupel, kterou pro nás organizátoři připravili jako trénink odolnosti vůči stresu. Přestože voda měla opravdu málo stupňů a já tak celkem hodně stresu, dokázala jsem se na chvíli od zimy oprostit a užít si ten okamžik. Dalším nezapomenutelným zážitkem byla čtyřhodinová procházka po pobřeží Baltu. Člověk měl najednou tolik času sám pro sebe, pokud chtěl, nebo mohl cestu strávit nejrůznějšími konverzacemi s ostatními…

Program s vícero menšími a jednou větší přestávkou na oběd většinou trval do 18 hodin. Následovala večeře a po ní už jsme měli volno. Večery jsme většinou stejně trávili všichni pohromadě, hráli volejbal, tenis, kulečník, Twister nebo další společenské hry, zpívali u táboráku a skvěle jsme se bavili. Jeden večer jsme také zorganizovali “Intercultural night,” kde příslušníci různých národů nabízeli jejich typická jídla, učili jsme se základy všech různých jazyků nebo lidové tance apod. Tu noc jsme si všichni ohromně užili.

Na konci týdne mi bylo opravdu smutno, že se musím vrátit domů. Za ten pouhý týden mi všichni tak neskutečně přirostli k srdci, zvykli jsme si vídat se každý den téměř celý den, otevřeli jsme se jeden druhému, sdíleli spolu jako tým všechny úspěchy i neúspěchy, ale hlavně veškeré zážitky. Jsem strašně vděčná organizátorům, že nám dali tu možnost nejen naučit se něco nového v oblasti obchodu, ale taky lépe poznat sami sebe. Zároveň nám dali prostor poznat se navzájem, nepřehltili nás programem ale nenechali nás se ani chvíli nudit.

Toto byl můj první Erasmus+ projekt a troufám si říct, že laťka je nastavena hodně vysoko. Pokud kdokoliv v budoucnu budete mít možnost na další ročníky “Sales Skills for Life” vyjet, rozhodně neváhejte. Nebudete litovat.

Valentýna

Možná se ti bude líbit