Human Rights Now! — Německo

single-image

Termín konání: 23.-31. říjen 2018

Místo konání: Offenbach, Německo

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-packtiskovou zprávu z projektu a projektové video.

Účastníci: Magdaléna Zvonková, Michael Navrátil, Petr Jančář, Thuy Linh Tran (Linda), Tereza Havlíčková

Hostitelská organizace: Intercultural Club-Goethe Uni 

Účastnický poplatek (vybírali si samotní organizátoři): €20/účastník

Účastnící se země: Albánie, Bulharsko, ČR, Německo, Kosovo, Palestina, Turecko

Report z projektu:  

Od  23. 10. do 31. 10. jsme spolu s dalšími účastníky z Turecka, Palestiny, Bulharska, Albánie a Kosova měli možnost zúčastnit se projektu Human Rights Now! v německém Mörfelden-Walldorf, což je malé město nedaleko frankfurtského letiště. Celý náš výjezd začal opravdu dobrodružně – Linda zapomněla cestovní doklady, takže jsme do poslední chvíle byli jako na trní, zda se jí vůbec podaří odletět. Nakonec vše dobře dopadlo a celá naše česká skupina se potkala při čekaní ve Frankfurtu na autobus do končin, kde jsme vůbec nevěděli, co nás čeká. Ukázalo se ale, že prostředí, organizátoři i ostatní účastnici jsou vstřícní, takže jsme se velice rychle aklimatizovali. 
 
Začátek projektu byl věnován seznamování, učení se jmen (což se ukázalo jako jeden z nejtěžších úkolů celého projektu) a sdílení svých strachů a očekávání z projektu. První odpoledne jsme vyrazili do města s úkolem vyzpovídat pár kolemjdoucích ohledně jejich znalostí a názorů tykající se Erasmu a otázek migrace a lidských práv. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých zkušeností od místních a zároveň se nám také dařilo čím dál více se sbližovat v rámci skupin. Během celého dalšího dne jsme rozebrali pojmy důležité pro tento projekt – lidská práva, migrace, uprchlík a žadatel o azyl. Odpoledne druhého dne bylo určeno pro práci v našich národních týmech, sloužilo pro vyhledávání dat týkajících se migrace v našich domovinách a následně prezentací těchto dat pro ostatní účastníky a organizátory. Po prvním a druhém dnu na projektu následovaly večery, kde jsme představovali naše státy – ať už pomocí prezentace, nebo přes potraviny a nápoje, které jsou typické pro naše státy.
 
Třetí den nás organizátoři Esad a Said vzali na prohlídku do centra Frankfurtu, kde nám ukázali spoustu zajímavých věcí – nejprve nás vzali na výstavu fotek aktivistů LGBTIQ v Africe, kde nám velmi ochotně přeložili také popisky u fotek, abychom věděli, čím si lidé z této komunity procházejí. Vzápětí jsme také diskutovali jak je to u nás s podporou lidských práv lidí, kteří se otevřeně hlásí k LGBTIQ komunitě. Prohlédli jsme si hlavní památky v centru Frankfurtu a pokračovali jsme do Wiesbaden, kde jsme měli domluvenou prohlídku kancléřské budovy a poté večeři v místní restauraci. 
 
Další dva dny jsme věnovali studiu publikacím Compass a Compasito, které se věnují problematice lidských práv. Ve skupinách jsme měli zpracovat aktivity, do kterých poté byli zapojeni všichni účastnici projektu – tyto aktivity byly mnohdy časově náročné a potřebovaly důkladnou přípravu. Celý tento blok byl ukončen oxfordskou debatou, při níž jsme se naučili debatovat, nikoli diskutovat. 
 
Na závěr projektu jsme tvořili výstup, který po tomto projektu zůstane. Díky tomu, že už jsme se stačili docela dobře seznámit a méně jsme se báli mluvit před ostatními, se nám sešlo spoustu návrhů, z kterých jsme museli vybírat. Nakonec jsme ale vybrali jednoduchý koncept – ve videu je zobrazeno všech 30 lidských práv pomocí nás všech – každý říká ve své rodné řeči jedno z lidských práv a v rukou drží jeho anglický překlad. A úplný konec projektu se nesl v duchu halloweenské párty, kde jsme si spolu (snad ne úplně) naposled mohli popovídat.
 
Doufám, že teď mohu mluvit za celou naši skupinu – projekt nám přinesl hodně zajímavých zkušeností, poznali jsme spoustu zajímavých lidí z různých míst. Naučili jsme se něco nového o lidských právech a taky o jejich porušování. Věřím, že snad všichni z řad účastníků se zasadí o šíření získaných znalostí. Děkujeme jak EYCB, tak IC Goethe Uni, že jsme se mohli zúčastnit výborného projektu, který nám toho tolik přinesl. 
 
Magdaléna Zvonková

Možná se ti bude líbit