Lost Myself on the Internet – Řecko

single-image

Termín konání: 22.-29. říjen 2016

Místo konání: Athény, Řecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Lucie Straková, Martin Kučaba, Jasmína Aldabaghová, Martin Paško, Michaela Zemanová  

Hostitelská organizace: Sharp Minds

Účastníci se země: Řecko, Turecko, Slovensko, ČR, Nizozemí, Belgie, Makedonie, Portugalsko, Španělsko, Bulharsko

Report z projektu:

Tréningový kurz “Lost Myself on the Internet” v gréckych Aténách zorganizovala neformálna skupina Sharp Minds v spolupráci s najväčšou mimovládkou v Grécku, Smile of the Child. Organizátori nám poskytli dostatok informácií ako sa dostať na miesto projektu, aj samotné ubytovanie v hoteli a strava boli na vynikajúcej úrovni, myslelo sa aj na vegetariánov. Vzhľadom na charakter projektu sa zišli účastníci až z 10 krajín a dá sa povedať, že celá skupina bola viacgeneračná.

Program projektu sa hneď od úvodného dňa začal odvíjať vlastnými prezentáciami národných tímov o probléme internetovej závislosti a spôsoboch jeho riešenia vo vlastnej krajine. Divadelná scénka spojená s českou prezentáciou zožala veľký úspech a odľahčila vyčerpávajúci program plný powerpointových prezentácií. Trochu nám chýbali hry na úvodné zoznámenie sa s ostatnými účastníkmi a teambuilding, našťastie organizátori nám nechali dostatok času na večerný program, vrátane country presentations, a tak sme sa postupne zoznámili sami.

Nasledujúce dni sa skladali z prednášok odborníkov na témy internetovej bezpečnosti, závislosti a právnych aspektoch internetu, vrátane výjazdu do jedného z miestnych gymnázií. Highlightom programu však pre mňa bola prezentácia od Stefanos Alevizos z organizácie Smile of the Child, ktorý nás veľmi ľudskou a dojímavou rečou oboznámil o histórii, vzniku a fungovaní organizácie, ktorá vlastne supluje neexistujúcu štátnu starostlivosť o siroty a deti v núdzi všeobecne. Organizáciu založil vtedy iba 10 ročný vážne chorý chlapec.

Česká country presentation spojená s našimi slovenskými kolegami sa tešila veľkej obľube nielen kvôli množstvu pochutiniek, národných jedál a aperitívov, ale aj kvôli dobromyseľnej súťaživosti medzi oboma tímami. Teploty aj na konci októbra šplhali k 20 stupňom, a tak sa posledné dva dni niesli v duchu ničím nenarušených výjazdov do centra Atén. Raz za rok je v Grécku sviatok, počas ktorého sú zadarmo prístupné všetky múzeá v Aténách, vrátane Akropolu a my sme vystihli práve tento deň. Nejeden účastník sa tak domov vracal s taškou plnou prospektov, suvenírov a magnetiek.

 

Martin Paško

Možná se ti bude líbit