iCARE 2 — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Vatra Dornei, Karpatské hory, Rumunsko

Termín konání: 5.—15. květen 2023

Český tým: 6 účastníků (ve věku 18—30 let) + 1 group leader (18+, bez horního věk. limitu)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Rumunska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Pro Civis Dorna NGO

Popis projektu:

The European community is defined by its youth, a class that is continuously searching for means to improve and become more and more competent in a large range of fields. This journey of self-discovery can have tremendously positive results for the community and can create new and innovative ideas that can impact the society and change it for the better. This project will try to help the youngster to develop and to answer to the following questions:

  1. How can we do in order to make young people more attracted by the cultural heritage in their own country and traditions that are associated with it?
  2. What things a young person needs to know in order to be able to promote his culture  and his origin in a griping and interesting manner to a public that is not familiar with it?
  3. How can these young people create the identity of their idea and structure it in order to be as appealing as possible to as many people as people?

The project „iCare 2” will empower the young members of the European community to reconnect with the cultural elements that is encapsulated in the societies, to understand the differences between the two types of heritage (tangible and intangible) present in their own communities, and to create a safe space that will help them to find innovative ways to promote these elements of their society to the masses.

Beyond this, the project will provide to the participants the opportunity to find like-minded people and to help them engage in a network that will help them develop and create great things.

The first objective of the project is for 36 young people aged between 18 and 30 to learn about cultural particularities of 6 cultures that are targeted for this project during the 11 days of mobility and about the similarities that link them from a cultural point of view, something that can contribute both to the development of an identity national, as well as the development of a belonging to the spirit and values of the European Union.

The second objective is for 36 young people aged between 18 and 30 to have the ability to distinguish the two main categories of heritage cultural and understands which elements are included in these two general categories.

The third objective is for 36 young people to make 6 videos promoting the importance of cultural heritage in to be included 1 problem that caused the lack of promotion of a tangible and intangible element of heritage.

Partner countries:  Romania, Bulgaria, Poland, Greece, Portugal, Czech Republic.

Možná se ti bude líbit