Let’s Dare Crisis: Theatre of the Oppressed for Living in and Leaving Behind Crisis — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 28. září—9. říjen 2022

Místo konání: La Chaudière, Francie

Český tým: Markéta Kráčmarová, Heorhij Ščerbak, Natálie Schejbalová, Lucie Herzogová 

Prosím přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: La Rapugada

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem Let’s Dare Crisis: Theatre of the Oppressed for Living in and Leaving Behind Crisis, pořádaný francouzskou organizací La Rapugada, se konal v nádherném koutě francouzských Alp poblíž vesničky La Chaudiére od 28.9. do 9.10.2022.

Jak už název napovídá, hlavním tématem bylo „divadlo utlačovaných“, což je forma sociálního divadla, kterou vytvořil v 70. letech minulého století Augusto Boal v chudinských čtvrtích Brazílie. Funguje vlastně jako taková malá laboratoř, kde si každý může vyzkoušet, jaké to je být v kůži utlačovaného, případně utlačovatele anebo přihlížejících, a jak v těchto případech reagovat a řešit konflikty. Zdá se vám to fascinující? Mně taky, a proto jsem i přes počáteční komplikace (práce, nedostatek dovolené, znáte to) na projekt vyrazila!
Celkem 17 účastníků z Portugalska, Španělska, Rumunska, Litvy a Čecka se sešlo na úžasném místě v horách s vyhlídkou na skalní masivy a ubytováním v luxusních chatkách. K dispozici byl dokonce i vnitřní vyhřívaný bazén a sauna!

Po jídelní stránce o nás bylo dokonale postaráno (možná až příliš dobře, vrátila jsem se totiž o několik kilo těžší). Výbornou vegetariánskou stravu z lokálních surovin připravovala kuchařka Emilie, které jsme několikrát v rámci mezinárodních večerů, kdy jsme mohli ochutnat speciality francouzské, rumunské, litevské, portugalské, španělské a v neposlední řadě i české kuchyně, vypomohli.

Organizátorky byly tři charismatické a velmi sympatické, silné ženy, Lili, Nora a Marie, kterým se pro nás podařilo vytvořit dokonalé safe space, takže jsme se nebáli svěřit ani se svými traumatickými zážitky z minulosti, což je při daném tématu zásadní.
Téma jsme zpracovávali pěkně postupně a pomalu, abychom se i my sami naučili, jak divadlo utlačovaných funguje, a mohli ho v budoucnu předávat i ostatním. Začali jsme seznamovacími aktivitami a budováním důvěry ve skupině a řekli jsme si něco k teorii „oppression“. Později jsme se naučili improvizovat, vžívat se do role a zabývali jsme se rovněž i mnohými hlasovými cvičeními.
Ve volném čase jsem si užívala sauny a procházek po okolí a ve volném odpoledni jsme vyrazili na překrásnou túru do hor. 
Celý projekt byl završený společným vystoupením divadla utlačovaných v kavárně v blízkém městě Crest, na které jsme se poslední dny intenzivně připravovali a které pro nás všechny bylo příjemným zážitkem.
Díky za možnost vyjet a těším se na další projekt!

Markéta Kráčmarová

Možná se ti bude líbit