Let’s Play and Let’s Learn on The Lykian Road — Turecko

single-image

Termín konání: 15 – 21. července 2013

Místo konání: Adrasan, Antalya, Turecko

 Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

 

Účastníci: Jana Emerencie Kostrhunová, Petra Svobodová

Report z projektu:

Projekt LET’S PLAY AND LEARN ON THE LYKIAN ROAD se konal v malém městečku na turecké riviéře blízko Antalye. Cílem tohoto projektu bylo seznámit mladé lidi s technikami neformálního vzdělávání. Jednou ze silných stránek projektu byla národnostní diverzita. Projektu se účastnilo neuvěřitelných 17 zemí. Každou zemi reprezentoval tým složený ze dvou účastníků. Země Evropské Unie byly na projektu v menšině. Evropská Unie byla reprezentována 8 zeměmi: Českou republikou, Bulharskem, Rumunskem, Slovinskem, Polskem, Litvou, Estonskem a Lotyšskem. Zbytek účastníků pocházel z Ruska, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Bosny a Hercegoviny, Ázerbájdžánu, Ukrajiny, Albánie, Srbska a samozřejmě Turecka.

První den probíhalo seznamování se s pomocí interaktivních her a seznámení se s hotýlkem, ve kterém jsme bydleli. Hotel se skládal z menších klimatizovaných chatek. V areálu se nacházely houpací sítě a byl vzdálen jenom 5 minut chůze od pláže. Personál hotýlku byl velice příjemný a přátelský. Jídlo bylo uvařeno hlavně z lokálně vypěstovaných surovin, takže všichni příznivci bio si rozhodně přišli na své. Menší problém měli milovníci masa, které se na jídelníčku objevovalo jen zřídkakdy. V hotýlku byl neomezený přísun tureckého čaje, kterým se nikdy nešetřilo.

Druhý den jsme začali s oficiálním programem, ve kterém jsme se naučili rozdíly mezi formálním a neformálním stylem vzdělávání a učení. V průběhu dalších dnů jsme vymýšleli vlastní vzdělávací hry, které jsme zkoušely na ostatních účastnících. Mezi nejzajímavější hru si myslím patřila ta, která učila toleranci mezi různými kulturami. Hlavním cílem této hry bylo ukázat, jak jednoduché je nechat se unést předsudky.

Třetí den byl ve znamení fotografií. Cílem každého týmu bylo vyfotit Turky v určitých situacích jako bylo vítání se, jejich vztah ke zvířatům, dětem atd. Pořizování fotografií bylo velice zábavné a naučilo nás mnoho o turecké kultuře.

Čtvrtý den byl věnován celodennímu výletu při kterém jsme navštívili guvernéra regionu a ty nejdůležitější památky, mezi které patřilo i starověké město, které bylo až do nedávna skryto pod vrstvou zeminy. Zbytek dne jsme strávili na lodním výletě, který byl bez pochyb zlatým hřebem programu. Na lodi jsme si dali oběd a zastavili jsme na širém moři, kde jsme se vykoupali. Poslední den jsme měli volno na pláž a k večeru se šlo na hrad Adrasan.

Den odjezdu nebyl pro všechny koncem projektu. Někteří se rozhodli zůstat ještě pár dní v nedaleké Antalyi, kde nám byl doporučen organizátory menší hotýlek. Turečtí účastníci původem z Antalye nás po městě ochotně provedli.

 

Projekt byl velice dobře zorganizovaný a všechno proběhlo bez problémů.

Jana Emerencie Kostrhunová

Možná se ti bude líbit