Let’s Vote for YOU(th) & EU — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Busteni, Rumunsko

Termín konání: 26. říjen—6. listopad 2023

Český tým: 4 účastníci + 1 group leader 

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit.

Hostitelská organizace: ASOCIATIA ODEN

Report z projektu:

Dvanáct dnů naplněných diskusemi o volbách a politologii obecně, a to navíc v nádherném prostředí rumunských hor. Zní to naprosto skvěle? Přesně takový byl projekt Lets vote for YOU(th) and EU ve městečku Busteni, konaný ve dnech 26. října – 6. listopadu.

Během projektu jsme postupně prošli vše, co se voleb týče – situaci v našich zemích (účastnili se mladí lidé z Česka, Polska, Itálie, Španělska, Litvy, Rumunska, Řecka a Bulharska), jak se volební právo historicky vyvíjelo, a diskutovali jsme o kontroverzích, které se s volbami pojí. Bylo velmi zajímavé si poslechnout názory jak podobné, tak naprosto odlišné. Všichni navíc diskutovali s respektem k jiným a přispěli mnoha myšlenkami.

Mimo volby jsme měli také spoustu času poznávat rumunskou kulturu a prostředí – navštívili jsme jak hory v rámci aktivity City Bound, tak hrad Bran a město Brašov v rámci volného dne. Během aktivity City Bound jsme navíc měli příležitost diskutovat s místními o tom, jaký je život v Rumunsku. Vzhledem k tomu, že je Busteni oblíbenou turistickou destinací, však bylo někdy obtížné potkat někoho opravdu místního, a následně také překonat  častou jazykovou bariéru.

V přírodě jsme strávili také půl dne uprostřed programu, kdy jsme se věnovali pouze teambuildingovým aktivitám. Daly nám příležitost poznat každého s účastníků ještě více a vytvořit si kamarádská pouta.

Vyvrcholením celého projektu byla potom třídenní debatní soutěž, kdy jsme ve formátu mezinárodních debatních soutěží rozebírali teze týkající se Evropské Unie a volebního práva. Přestože debaty byly často vyostřené a intenzivní, kolektiv neztratil přátelskou atmosféru a debatování byla opravdu zábava, která navíc každému přispěla k velkému posunu v mluveném projevu.

Nechyběly samozřejmě ani mezinárodní večery, které byly plné dobrého tradičního jídla a které jsme celé protancovali a ještě více se u nich sblížili. Každý volný večer jsme se také scházeli, abychom dále diskutovali nad tématy projektu, ale i jen tak o tom, co nás baví a naplňuje.

Ačkoli byl projekt jeden z těch delších, uplynul jako voda a nenávratně se blížil čas loučení a odjezdů. Navzájem jsme se doprovázeli na nádraží a někteří si dost poplakali. Vytvořili jsme si v kolektivu opravdu silné vztahy a na projekt bude každý určitě dlouho vzpomínat.

Barbora

Možná se ti bude líbit