Transforming the World through Volunteering — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Mollina, (Málaga), Španělsko

Termín konání: 2.—9. říjen 2023

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Asociación EoEo

Popis projektu:

Young people nowadays have more and more mental health problems and lack of social skills, social networks are making young people’s relationships and links with each other weaker and less lasting, as with new technologies it is now very easy and accessible to make new contacts and meet new people. However, young people need to humanise their relationships and maintain direct contact with the real social world, learning to actively participate in it and to transform those things in reality that deserve to be improved at a local level. Faced with this need, volunteering appears as an ideal tool to create spaces for educational encounters between young people and, at the same time, to include those young people with fewer opportunities and to create heterogeneous spaces where there is a rapprochement and coexistence with other cultural, social, racial, economic realities, etc.

Objectives:

  • To train youth leaders and referents so that they are able to promote and manage youth volunteering in an adequate way in their entities and localities.
  • To learn to detect and analyse the needs of young people in different realities.
  • Recognise the added value of volunteering and reflect on the benefits of volunteering for young people with fewer opportunities.
  • To know the profile of the volunteer and the different types of volunteering that exist.
  • To know the stages of volunteering and the educational tools that can be used to welcome, follow up and say goodbye to volunteers.
  • To promote local opportunities and leisure and free time in each country and to reduce the consumption of toxic substances among young people.

Participants‘ profile:

  • aged 18+ and able to communicate in English,
  • NGO trainers, facilitators, mentors, coaches, trainers, project managers, coordinators and volunteers involved in working with young people,
  • Are open and willing to actively participate and contribute to the project,
  • Are avaiable to actively attend the full duration of the mobility

Možná se ti bude líbit