Local Impact Agent — Portugalsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 2.—9. červenec 2021

Místo konání: Serra da Estrela, Portugalsko

Hostitelská organizace: Jovens da Pesqueira

Účastnící-se země: Portugalsko, ČR, Slovensko, Rumunsko, Polsko, Itálie, Španělsko

Český tým: Jan Hřivna (GL), Miloslav Pospíšil, Helena Procházková, Veronika Haumerová, Nikola Ručková

Report z projektu: 

Projekt Local Impact Agent se konal ve dnech 2.7-9.7. 2021 v pohoří Serra de Estrela, cca 3 hodiny jízdy autobusem od Lisabonu. Na projektu se podílelo přes 20 účastníků z České republiky, Polska, Rumunska, Itálie, Španělska a domácího Portugalska. Trenéři našeho projektu byly – praštěný a zábavný Daniel a milá a úžasná Arpine. Celý projekt se vedl v duchu zábavy, kreativity, učení se něčemu novému a obohacování se sami sebou novými schopnostmi a zkušenostmi. Ubytováni jsme byli na penzionu v pokojích od 4 do 6 lidí, na jídlo jsme chodili do jídelny, kde nás s radostí tamní kuchaři nacpali do syta. Jídlo bylo třikrát denně a dvakrát denně jsme měli coffeebreaky, sem tam jsme si zašli i do místních podniků na kafíčko… a tak. 

První den projektu jsme nestíhali, jelikož většina z nás měla zpoždění letadla, takže jsme do penzionu dorazili pozdě večer a čas zbyl pouze na seznámení se s našimi jmény. Druhý den ráno probíhaly seznamovací hry, odpoledne jsme se seznámili s tématem projektu, následovala hra hledání pokladu, což byla party kolem přírodního bazénu kousek od penzionu a večer jsme prezentovali naše NGO. Třetí den jsme prezentovali naše země v závislosti na tématu, dozvěděli jsme se něco o vztahu vůdcovství mezi městským a venkovským prostředím a večer nás čekala úžasná prezentace domácího Portugalska. Čtvrtý den jsme si zahráli divadlo, dozvěděli se něco nového a poprvé jsme začali dělat na našich skupinových projektech a večer jsme měli freenight, kdy jsme tancovali a hráli hry a prostě blbli jako malé děcka. Pátý den jsme budovali naše leadrovské dovednosti a snažili se vytvořit malé projekty. Odpoledne nás pak čekalo obrovské překvapení na místním hřišti, kde jsme zahájili sportovní den. Nejvíc jsme se všichni vyřádili na skákacím hradě. Opět jako malé děcka. Večer měly být prezentace Itálie a Španělska, ale program se o pár hodin posunul, protože zrovna ten den se hrál fotbalový zápas – Itálie vs. Španělsko (mimochodem Itálie vyhrála). Šestý den jsme se věnovali dodělávkám naších projektů a následně je prezentovali a odpoledne jsme se šli projít k místní přehradě s dávkou poučných výkladů naších organizátorů. Večer jsme se všichni opět sešli na prezentaci tří zemí – České republiky, Polska a Rumunska. Poslední den spíš patřil slzám, jelikož jsme se sešli úžasná parta, zhodnotili jsme dosavadní úspěchy, diskutovali o tom, jak něco změnit nebo čím přispět, nejen v závislosti na tématu. Odpoledne jsme měli výlet na nejvyšší horu Serra de Estrela – Torre. Večer nás místní kuchaři překvapili show, kdy před námi vařili místní speciality, a následovala závěrečná party. Poslední den jsme byli všichni extrémně unavení, ale i tak jsme se dokázali sbalit a odjet zpět do Lisabonu, nicméně to nebyl stále konec. 

Sešli jsme se tak super parta, že někteří z nás si změnili datum letenek a zůstali jsme ještě další dva dny spolu. První den po projektu jsme se hned sešli v Lisabonu, který jsme trochu prošmejdili a užívali si atmosféry. Druhý den jsme se přesunuli do Sintry, kde jsme asi 10krát zabloudili a večer se projeli tuktukem ke Cabo da Roca a v noci zpět do Lisabonu. Tím však naše cesta skončila a další den ráno jsme odlétali zpět domů. 

Chtěla bych moc poděkovat Danielovi a Arpine za skvěle připravený program, ze kterého jsem si odnesla hodnotnou část domů. Dík také patří Carlosovi, Rikimu a Miguelovi za vynikající doprovodný personál, který se o nás staral a neváhal řešit případné problémy, jako věčný nedostatek toaletního papíru nebo shánění léku na agresivní alergii. Také bych chtěla poděkovat ostatním participantům za neskutečné zážitky, skvělou atmosféru a nové přátelství. Mé díky samozřejmě patří i organizaci EYCB, která tento zážitek uskutečnila. 

                                                                                                                        Nikola Ručková

Možná se ti bude líbit