More Mosaic Everywhere for Everyone Always – Activity 2: Creative Expression – Ukrajina

single-image

Termín konání: 23. říjen – 3. listopad 2018

Místo konání: Lviv, Ukrajina

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: dvě, na sebe navazující výměny mládeže

Tento projekt se konal jako dvě na sebe navazující výměny mládeže:

  1. More Mosaic Everywhere for Everyone Always – Activity 1: Active life style – Kobuleti, Gruzie, 3.-12. červen 2018
  2. More Mosaic Everywhere for Everyone Always – Activity 2: Creative expression – Lviv, Ukrajina, 23. říjen – 3. listopad 2018

Účastníci: Petr Wolf, Petr Zahradník, Lucie Kroužková (GL)

Hostitelská organizace: More Mosaic

Účastnící se země: Švédsko, Ukrajina, Gruzie, Řecko, Itálie, Kypr, ČR

Report z projektu:   

Když jsme se v úterý 23. října s dalšími účastníky z několika evropských zemí jako je Ukrajina, Švédsko, Gruzie, Řecko a Itálie poskládali do autobusu, všichni jsme byli plni očekávání a někteří také obav, jak bude projekt probíhat. Několik z nás mezi ostatními účastníky rozpoznalo známé tváře z první části výměny v Kobuleti v Gruzii, která proběhla v červnu tohoto roku a v ten moment už se začaly objevovat první nadšené úsměvy na tvářích účastníků a ty až do odjezdu neubývaly (spíše naopak). 
 
Hned druhý den po seznámení se s prostředím a kolektivem jsme už pilně věnovali aktivitám, kvůli kterým jsme se v tom malém městečku Pustomyty všichni sešli. V průběhu celého týdne dostávala prostor hlavně naše kreativita, ať už se jednalo o kreslení, vytváření koláží, vyrábění věcí, tančení, zpěv, nacvičování různých představení nebo další činnosti, kde jsme mohli popustit uzdu fantazii. Facilitátorka Joanna se nám snažila prostřednictvím různých her a aktivit umožnit také to, abychom zjistili, v čem jsme dobří a mohli jsme se v tom zdokonalovat. S oblibou nám opakovala: „Není důležité, co vám nejde, já chci vědět, v čem jste dobří, protože to je to, na čem záleží.“
 
Nemohl chybět ani sobotní výlet do Lvova, abychom si prohlídli jeho překrásnou architekturu a nasáli tu příjemnou atmosféru města. Většina z nás během dne také neodolala výborné kávě, která se prodává na každém rohu a večer nás navíc čekalo představení dramatické opery Don Giovanni od W. A. Mozarta ve lvovské opeře. 
 
Večery patřily většinou vždy jedné z účastnických zemí. Každý stát si připravil nějaký program, aby ostatním účastníkům trochu přiblížil svou kulturu. Trénovali jsme se tedy například řecké či gruzínské tance, učili jsme se základní italské fráze, vyzkoušeli si typické švédské „lovení ryb“, dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o Ukrajině prostřednictvím kvízu a v neposlední řadě jsme ochutnali spoustu chytného jídla z účastnických zemí. Český večer nám navíc pěkně vyšel na 28. října 2018, spojili jsme tedy prezentaci České Republiky s oslavou 100 let jejího založení. 
 
V den Halloweenu jsme v menších skupinkách celé odpoledne pilně pracovali na vhodném scénáři, ztvárnění a na nápaditých maskách, abychom večer zahráli divadelní představení pro ostatní účastníky výměny. Večer jsme tedy měli možnost shlédnout kreativní výtvory jednotlivých mezinárodních týmů a potvrdili jsme si, že kreativita je schovaná opravdu v každém z nás, jen jí musíme chtít využít. 
 
Na konci projektu jsme už všichni věděli, že umění je všude kolem nás a my můžeme díky naší kreativitě vytvořit úžasné věci prakticky z ničeho. Necelé dva týdny ale utekly jako voda a my jsme se s těžkým srdcem museli se všemi rozloučit a vyrazit do svých domovů. Sama za sebe musím konstatovat, že tato výměna nás všechny obohatila nejen o zážitky, nové znalosti, zkušenosti, ale především i o nové přátele. Velké díky organizátorům, kteří si dali tu práci a tento projekt pro nás připravili.
 

Lucie Kroužková

Možná se ti bude líbit