Make Our Dreams Come True — Turecko

single-image

Termín konání: 15.-22. září 2012

Místo konání: Samsun, Turecko

Program a akce: Program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Libor Karvay, Michal Škoda, Aleš Kozdera, Katarina Cseriová, Michaela Němečková, Martina Janečková, Ondřej Filipec (group leader).

Report z projektu:

Projekt „Make our dreams come true“ v tureckém Vezirkopru, malebném městečku v Samsunské provincii na pobřeží Černého moře, byl umělecky zaměřený, především tedy na výtvarné dovednosti. Organizátoři dokázali krásně skloubit práci s výlety, takže účastníci například měli možnost malovat na plátna na malířských stojanech přímo na břehu jezera po úchvatné lodní projížďce. Hlavním cílem bylo seznámit účastníky s uměním jako takovým a s novými výtvarnými technikami. To se vše odehrálo v předem připravených prostorách společenské místnosti za astistence výtvarníků a pedagogů z místní školy.

Během projektu měli účastníci také možnost blíže poznat místní kulturu, navštívit zdejší školu, poznat odlišný způsob života, okusit tradiční turecké pokrmy a dozvědět se více o turecké historii. Součástí byly samozřejmě výlety do okolních měst (například historické Amasye) a vesnic, kde byla k vidění turecká tradiční řemesla, jako například ruční tkaní koberců nebo háčkování. 

Před začátkem projektu všichni účastníci vyplnili přihlášku, ve které se organizátoři ptali na dosavadní zkušenosti z divadlem, hudbou a uměním obecně. Nezapomněli však zjistit také detaily, například jaká jídla účastníci preferují. Během celého projektu se velmi snažili, aby se všichni v cizím prostředí cítili příjemně. Skupiny mladých lidí z Turecka, Litvy, Rumunska a Česka tak zapomněli na předsudky národnostní, etnické i náboženské. Po celý týden tak za malířskými stojany v tureckém Vezirkopru vládla přátelská atmosféra, díky níž všichni spontánně rozvíjeli svoje umělecké dovednosti a navazovali mezin&aac ute;rodní přátelství.

Michaela Němečková

Možná se ti bude líbit