Mind the Green — Itálie

single-image

Termín konání: 4.-12. prosinec

Místo konání: Bari, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.  

Účastnící-se země: Poland, France, Greece, Latvia, Czech Republic, Estonia, Portugal and Spain 

Účastníci českého týmu: Lenka Kolesárová, Kristýna Liptáková, Lucie Buršová

Hostitelská organizace: UnionProEurope

Report z projektu:

Tréninkový kurz, s názvem Mind the Green, který pořádali 2 sympatické organizátorky, Noa Philsalis ze Španělska a Rosanna Bellomo z Itálie, se konal ve dnech 4.12.- 12.12. 2019 v přímořském městě Bari, region Apulie na jihovýchodě Itálie. Na projektu se celkem sešlo 29 účastníků z Lotyšska, Portugalska, Španělska, Estonska, Itálie, Polska, Řecka, Francie, České republiky. Ubytování bylo situované v okrajoví části města Bari, v pětipatrové budově patřící sportovnímu centru. V téhle budově probíhala aj celá “výučba” a byli zde i stravovací prostory, kde podávali speciality italské kuchyně a důležitá byla hlavně tradiční pasta. Ke snídaňovému menu, “espresso i cornetto”, jsme se utíkali vzbudit do bufetu střední školy, sousedící s naším objektem. Speciálním a důležitým pokojem pro nás byl prostor s klavírem, odkud se v každý volní chvilce řinuly libozvučné klavírní písně a zpříjemňovali všem společné chvíle. Organizátorky si pro nás připravili množství aktivit podávaných prostřednictvím neformální výučby, interaktivních workshopů a her. Během celého pobytu jsme pracovali v týmech, národních či mezinárodních, na pracích týkajících se údržby společných prostor a na výsledném akčním pláne.

První den projektu se nesl v duchu seznamování se všech účastníku formou zábavných her a v tom jsme taky pokračovali i další dni na upevnění skutečně všech měn v naší paměti. Přitom jsme se dozvěděli něco víc o náplní projektu, vypočítávaly jsme naší ekologickou stopu, kterou zanecháváme na Zemi, zjišťovali jsme původ šatstva, které nosíme a taky množství vody, které se spotřebuje od počátku k finální fázi různých produktů a potravin. Krásnou myšlenkou byla i výměna hrnků, které jsme si každý donesli z domů a vyměnili navzájem jako památku a používali během celého trvání projektu. Na každý večer byl připraven program v podobě „intercultural night“, kde vždy 3 národy prezentovali různé národní jídla a tradice (občas jsme si i zatancovali tradiční tance ) a samozřejmě jsme se dověděli víc o té které krajině. Tým Itálie v tomto směre zabodoval jako hostující krajina a její členové nám představili lokální lahůdky, způsob přípravy kávy v moka konvičce či používaní typických gest. Jindy jsme o večerech hráli hry připravené díky aktuálnímu „Enjoy“ týmu.

Počasí nám zpočátku moc k outdoorovým aktivitám nepřálo, ale na sobotu pro nás Noa a Rosanna přichystali výlet na barijskou pláž spojenou se sběrem a tříděním odpadků na ní a v její bezprostředním okolí. Po této aktivitě jsme absolvovali piknik na sluncem zalité pláži a poté se náš český tým v rámci volního programu rozhodl užít si víc sluníčka a taky vyzkoušet prosincovou teplotu moře. My jsme dál pokračovali směr staré město Bari a zbytek skupiny šel prozkoumat sousední městečko Polignano a Mare. Podle mého názoru to byl správní krok a my jsme prožili nádherní odpoledne v jeho malebných úzkých uličkách a objevili jsme i vánoční trhy na hlavním náměstí s netradiční atmosférou jaká len může být, když se díváte na vánoční stromek a venku je téměř 20 stupňů. Díky návštěvě mimo sezóny jsme poznali i jinou stránku Bari a vyhnuli se nadměrnému množství turistů. Taky jsme si neodpustili zastávku v tradiční Gelaterii.

Další dni jsme pokračovali ve workshopech týkající se především výroby domácí kosmetiky – balzámu na pery, tuhému krému na ruky či zubní pasty a taky jsme si vyrobili bambusový popelník i „beewrap“ vhodný pro zabalení svačiny či drobné kosmetiky. Nový život získalo i mé obnošení triko a stala se z něj nákupní taška. V rámci idey navrátit 2. život nejen věcem ale i budovám jsme navštívily jeden coworking space v Bari, který vznikl na půdě bývalé základní školy a střetli jsme zde velice inspirativní lidé. Hlavní náplní projektu okrem dobrého pocitu se získaných vědomostí byla tvorba akčního plánu týkajícího se čtyř různých odvětví a propagačního videa. Na začátku jsme se rozdělily do menších skupinek, podle naší vlastní zdatnosti, byli zde týmy zabývající se obsahem, vyhledáváním informací, grafickou částí (já) nebo finální korekturou a videem. Navzájem jsme samozřejmě spolupracovali a vytvořili obojstranní letáček prezentující důležité myšlenky týkající se recyklace a alternatívními možnostmi v oblastech: produkce oblečení, plýtváním potravin, konzumace masa a výroby kosmetiky.

Poslední den odpoledne už bylo hodnocení celého projektu a prezentace finálního stavu akčního plánu a videa. Taky jsme obdrželi certifikát o absolvování kurzu a začali se loučit s prvními, co se nás chystali opustit. Večer jsme zakončily v rytmů hudby a družných rozhovorů na místě našeho ubytování a někteří to samozřejmě vydrželi až do rána, kde jsme se střetli na poslední snídani. Pro mě tenhle den nebyl posledním a tak jsem se přesunula na mé nové ubytování a společně se zbytkem našeho okřesaného mezinárodního společenstva se vybrala poznávat vůně a chutě Bari a konečně vyzkoušet i tolik opěvované Panzerotti (stáli za to!). Naše poslední skupinové setkání proběhlo na jubilejní akcií místní Greenpeace organizace. A nakonec bych hrozně moc ráda poděkovala hlavním organizátorkám, které nám téhle úžasní tréninkový kurz připravili, Noa a Rosanna, byli jste skvělé! A taky všem účastníkům projektu. Byla zde skvělá atmosféra a společně strávený čas prošel příliš rychle. Jako účastník jsem získala cenné informace a zručnosti, které zúročím taky i v dohlední době. Velké díky.

                                                                                                                                                                                                   Lenka Kolesárová

Možná se ti bude líbit