Multicultural Urban Art — Portugalsko

single-image

Program a akce: ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Maceira — Fornos de Algodres, Portugalsko

Termín konání: 23. červen—1. červenec 2022

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira

Český tým: Nikola Havránková, Barbora Kollárová, Jan Holý, Anna-Marie Hanzlíková

Report z projektu: 

Jak nám Portugalci předali něco ze svého street artového bohatství

První dny Oblíbená část Erasmů jsou cestovní dny navíc. My před přejezdem do vnitrozemské Maceiry, kde se projekt konal, strávili den v Lisabonu. A byli jsme unešení! Stihli jsme svézt se legendární žlutou tramvají, výtahem Elevador de Santa Justa, ochutnat portské i Pastel de Nata. Ale hlavně jsme obdivovali všudypřítomné umění v ulicích a na projekt nazvaný „Multicultural Urban Art“ jsme se začali těšit opět o něco více.

Samotný projekt propojoval dvě témata. Multikulturalitu, a právě pouliční umění, ale právě na mezi kulturní prostředí, respekt, inkluzi a diverzitu jsme se soustředili nejvíce. Náš facilitátor Vasco se projektům věnuje dvanáct let. A bylo to znát.  Uměl velmi dobře reagovat na skupinu, zpracovával naše průběžné připomínky z feedbacků. Program byl opravdu dobře propracovaný.

Mimochodem, má opravdu rád české účastníky! Říkal, že Janu z EYCB by moc rád poznal naživo a že vždy od nás přijedou aktivní a připravení participanti, velmi ocenil i naší prezentaci. Každá země měla připravit něco o jejich street artu. My si připravili prezentaci o umění v Praze, Olomouci a jedné malé vesnici. Kladli jsme důraz na kontrast mezi městy a regiony.

Už jen skvělá lokalita – vnitrozemí by mohlo znít jako zklamání – žádný oceán a koupání, ale opak je pravdou! Projekty jsou konané v naprosto okouzlující malebné vesničce v horách. Taktéž se nám sešla skvělá skupina. Společně jsme si užívali večery v místní kavárně. Také nás velmi dobře přijala komunita ve vesnici, jeden večer například jeden ze zdejších mužů slavil narozeniny a všechny nás pozval na to, co jsme si přáli. Další večer nám zase neznámá žena přinesla láhev slivovice a nenechala si ani poděkovat. V rámci sdílení jejich kultury nás také Portugalci vzali na místní slavnosti, kde jsme měli podat možnost poznat něco z portugalského folklóru.

Vrcholem celého projektu bylo že jsme mohli namalovat svůj vlastní streetart přímo v místě konání stvořili jsme velký mural který znázorňoval právě propojení kultur.

Projekt Multicultural Urban Art byl první ale už teď vím že určitě ne poslední, a to právě díky skvělé programu a úžasným lidem.

                                                                                                                                Jan Holý

Možná se ti bude líbit