Participation and Active Citizenship – Turecko

single-image

Termín konání: 20.-27. listopad 2016

Místo konání: Erzurum, Turecko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Kristýna Veselková, Michal Veselka, Jan Jindra

Hostitelská organizace: ERZURUM AKTİF GENÇLİK GRUBU

Účastníci se země: ČR, Turecko, Lotyšsko, Španělsko, Rumunsko, Maďarsko, Itálie, Bulharsko

Report z projektu:

Projekt se uskutečnil v krásném místě, v malém městečku nacházejícím se v pomerně vysokých horách okolo 1800 m.n.m., které se jmenuje Erzurum. Nachází se ve vnitrozemí asi 100 km od Černého moře a asi 500 km od Gruzínských hranic. Celé toto město je neposkrvrněné turizmem, jako většina míst v Turecku, kromě známích míst např. letivisko Antalya. Celý týden bylo nádherné počasí a sníh a led všude kolem nás. Ubytování bylo bez problémů, jenom jídlo nebylo nic moc. Byla to škoda, protože Turecká kuchyně je výborná.

V dnešní době se mnoho lidí bojí jet do Turecka a kvůli tomu měli i organizátoři a přátelské organizace v některých zemích problém sehnat dostatečný počet účastníků,ale nakonec se to podařilo. Podle mě tyto obavy nejsou úplně na místě. Turci jsou velmi milí a přátelští lidé, kteří by se pro ostatní rozdali. Všichni se o nás super starali, pomáhali nám a i lidé z okolí se nám snažili pobyt co nejvíce zpříjemnit a úkázat spojí pohostinost. Za celou dobu jsem neměl sebemenší pocit nějakého nebezpečí nebo ohrožení. Pro jistotu, aby bylo všechno v pořádku, místní organizátoři informovali policii o tom, že budu ve městě.

Projekt jako takový byl podle mého názoru super. Už jsem byl předtím na podobném projektu od Erasmus+ a musím říct, že mě tento projekt velmi pozitivně překvapil. Projektu se účastnili velmi zajímaví lidé, kteří měli každý co přidat do diskuze a někteřé byli i velmi zkušení, měli vlastní neziskové organizace a podnikali mnoho akcí ve svém městě pro mladé a pro lepší život. Tento projekt vedl velmi vzdělaný a zkušený lektor. Program celého projektu byl pro mě zajímavý a co bylo to nejduležitější, že byl přínosný a mnoho informací jsem si odvezl domů a myslím, že se s nimi budu dále snažit pracovat J

Projekt byl založen na mnoha aktivitách, jako například různé hry,divadla, přednášky a jiné. Velmi důležité byli „energizers“, které zábavnou formou člověka odreagovali a byl schopný dále vnímat a aktivně se zapojovat. Tato praktika by se měla podle mého názoru používat i ve školách jakéhokoliv stupně. Jednou ze zajímavých věcí bylo, že jsme si založili fiktivní neziskouvou organizaci a obhajovali jsme její projekty a nápady.

Za celou dobu projektu jsme měli dvě volná odpoledné. Jedno odpoledné jsme hromadně ztávili na výletě do místního lyžařského střediska, kde bohužel ještě neměli otevřeno,ale jezdili jsme na igelitových pytlích, hráli různé hry ve sněhu a kochali jsme se nadhérným výhledem na hory v okolí. Taky se mi podařilo ještě s jedním kamarádem stopnout sněžných skútr, který nás provezl po sjezdovce, což bylo úžasné. Další volné odpoledne jsme ztrávili po nákupech, kavárnách, místních restauracích a ulačkách Erzurum. Večery jsme chodili občas do místního hudebního klubů s živou hudbou, kde i někteřá z nás zahráli a zazpívali nebo jsme v hotelu hráli různé společenské hry a nebo třeba také divadlo.

Projekty od těchto organizátorů bych vřele doporučoval a rozhodně není se čeho bát jezdit do Turecka.

Güle güle J

 

Jan Jindra

Možná se ti bude líbit