Redirected — Lotyšsko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 4.—9. říjen 2021

Místo konání: Riga, Lotyšsko

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz “participants’ profile” níže). Pokud máte zájem se tohoto projektu zúčastnit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve

Věkový limit pro účastníky: 20+

Kvůli vládním restrikcím v Lotyšsku do tohoto projektu přijímáme pouze přihlášky od zájemců, kteří budou před začátkem projektu plně naočkovaní.

Být plně naočkovaný znamená:
 • a) od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní, nebo
 • b)   od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu uplynulo nejméně 14 dní.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím sledujte aktuální opatření (testy, karanténa) pro vstup do ČR ze zahraničí na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím sledujte aktuální restrikce (nutnost testů, karantény, atp.) pro vstup na území Lotyšska na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Účastnící se země: Czech Republic, Latvia, France, Germany, Italy, Cyprus, Hungary, Greece, Croatia

Hostitelská organizace: EvolvingYOUth

Popis projektu:

Redirected is a seminar during which we would like to improve the digital youth work online by implementing more innovative methods and finding new approaches to ensure the highest participation of young people.

Our specific objectives:

 • TO IMPROVE DIGITAL YOUTH WORK AND DIGITAL CITIZENSHIP AND EXPLORE THE NEW METHODS TIED TO IT;
 • TO EXCHANGE EXPERIENCE ABOUT FACILITATION IN INTERACTIVE VIRTUAL LEARNING THROUGH THE USE OF DIGITAL PLATFORMS;
 • TO SHARE BEST PRACTICES ON DIGITAL TOOLS AND METHODS OF DIGITAL YOUTH WORK AT LOCAL AND INTERNATIONAL LEVEL;
 • TO RAISE COMPETENCIES ON HOW TO IMPROVE COMMUNICATION SKILLBY USING DIGITAL TOOLS
 • TO BOOST THE CAPACITY OF ALL THE ORGANISATIONS INVOLVED IN THE PROJECT AND THEIR NETWORK OF DIFFERENT TARGET GROUPS BY IMPROVING THE QUALITY OF ACTIVITIES;
 • TO CREATE A TOOL KIT WITH TOOLS SHARED AND DEVELOPED AND TO PROVIDE IT AS A FREE SOURCE FOR YOUTH WORKERS AND ORGANISATIONS WORKING IN THE FIELD OF YOUTH EDUCATION;
 • TO BUILD A NETWORK OF DIGITAL YOUTH WORK AMBASSADORS WHICH
  WILL SHARE THEIR KNOWLEDGE AND BRING IN NEW METHODS AND DIGITAL APPROACHES FOR OTHER YOUTH WORKERS

Activities:

THE TRAINING WILL BE BASED ON THE PRINCIPLES OF NON-FORMAL EDUCATION (EG GROUP AS A SOURCE OF MUTUAL LEARNING, TRAINER AS FACILITATOR OF THE LEARNING PROCESS, HOLISTIC APPROACH, ETC.) AND EXPERIMENTAL LEARNING
APPROACH, LED BY AN INFORMAL EDUCATION TRAINER FROM ITALY – A YOUTH WORKER, PROJECT WRITER, FACILITATOR, PROJECT COORDINATOR AND TRAINER WITH MORE THAN 20 YEARS EXPERIENCE.

Participants’ profile:

 • OVER 20 YEARS OLD COUNTING THE FACT THAT YOUTH WORKERS NEED SOME EXPERIENCE.
 • BE COMMITTED AND MOTIVATED AND ABLE TO PARTICIPATE TO ALL THE ACTIVITIES OF THE PROJECT (PREPARATION MEETINGS, SEMINAR IN RIGA, as well as the dissemination activities)
 • MEMBERS OF ORGANIZATIONS INVOLVED WHO ARE INTERESTED TO BRING IMPROVEMENTS IN YOUTH WORK AND IN THEIR DAILY WORK TOO;
 • YOUTH WORKERS WHO HAVE DEVELOPED WORKSHOPS WITH DIGITAL TOOLS AND WORK USUALLY WITH YOUNG PEOPLE WITH FEWER OPPORTUNITIES CAPABLE OF COMMUNICATING AND WORKING IN ENGLISH.
 • READY TO SHARE GOOD PRACTICES 

Možná se ti bude líbit