Resilient You(th) — Lotyšsko

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 10.—19. červenec 2022 

Místo konání: Burtnieki, Lotyšsko

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: Club „The House“

Český tým: Jakub Priputen (GL), Kristýna Bednářová, Iva Černá, Barbora Marsínová, Lada Radmacherová, Vít Šrámek, Anna Vohlídalová, Klára Studnická

Report z projektu:

Projekt s názvem Resilient youth se konal u Lotyšského jezera Burtnieki. Cesta většiny českého týmu začala na pražském letišti, odkud jsme s dobrou náladou odletěli do Rigy. Po pár hodinách jsme přijeli na místo, kde se nám dostalo hezkého přivítání ostatních účastníků projektu. Dopoledne druhého dne jsme měli prostor k prozkoumávání okolí. Odpoledne začal oficiální program. Sešli jsme se uprostřed krásného parku a obklopeni přírodou jsme se věnovali cvičením s cílem vnímat přítomnost, sebe i všechny ostatní. Díky tomu jsme se více sblížili, uvolnili a načerpali jsme energii. Dalším dnem jsme začali dodržovat projektovou rutinu, která dodávala skupině otevřenost a větší propojení mezi účastníky. Každý den začínal ranním kolečkem, prostorem pro sdílení čehokoliv, co měl kdokoliv na srdci. Dopoledne i odpoledne bylo vždy plné her a cvičení, které měly rozvíjet schopnost spolupráce a komunikace. V některých případech šel vidět smysl hry jasněji, jindy se hledal hůř. V diskusích po aktivitách jsme proto vždy přicházeli na zajímavé myšlenky, možnosti řešení problémů, pozorovali jsme konfrontace lidí různých názorů a vzájemně jsme se jimi obohacovali. Jeden z projektových dnů měli v rukou skupinoví leadeři, kteří společně se svým týmem připravili část denního programu. Během celého dne jsme byli nadšení z množství skvělých a různorodých nápadů.

Projektovou rutinu ale narušil večer šestého dne. Odpoledne organizátoři prozradili své plány – večer půjdeme na výlet a noc strávíme venku. Určíme tým navigátorů, kuchařů, lidí, kteří obstarají vybavení k přespávání a jako skupina se o sebe vzájemně postaráme. Kolem deváté večer jsme tedy vyrazili, s nadšením, (ne)důvěrou v naše navigátory, a hlavně s ochotou spolupracovat a společně se dostat až do cíle. I přes pár špatných odbočení, bouřku a tmu, která navigátorům práci neusnadňovala, jsme dorazili na místo. Postavili jsme si přístřešky – ať už funkční, nebo ne – a šli jsme spát. Další den začal sušením mokrého oblečení a vařením ovesné kaše na ohni, která nás posilnila na několik dalších hodin cesty zpět do Burtnieki.

 Zbytek dní už jsme si užívali programu, večerního prezentování jednotlivých národů, sehraného kolektivu a zkrátka času, který jsme mohli strávit spolu. Poslední den, 19.7., jsme s lítostí odcestovali zpět domů. Zároveň jsme si ale odváželi spoustu zkušeností, zážitků, chuť do dalších dobrodružství a vděčnost za možnosti, které nám Erasmus přináší.

                                                                                                       Klára Studnická

 

Možná se ti bude líbit