Migration is Our Right 2 — Německo

single-image

Termín konání: 6.—16. leden

Místo konání: Abenteurzentrum im Grunewald, Berlín

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastníci českého týmu: Ondřej Zahuta, Van Anh Tranová

Účastnící se země: Germany, Czechia, Romania, Italy, Spain, Greece

Hostitelská organizace: Non Formal for Youth

Report

Migration is Our Right 2 – to je název projektu výměny mládeže (Youth Exchange), který se konal v mrazivém období 6. – 16. ledna v těsné blízkosti Berlína v Německu. Když uvádím, že toto období je mrazivé, tak tím nemyslím, že bychom se domů vrátili s omrzlinami na palcích u nohou – organizátoři by nás nikdy nenechali strádat a nakonec i to počasí nám vyšlo na výbornou.

Na první pohled název projektu napovídá, že se budou účastníci zabývat deset dní problematikou migrace. Opak byl však pravdou, hlavním tématem projektu byla lidská práva, a to od těch nejzákladnějších po ta nejobecnější. Výhodou celého projektu bylo, že nic nám nebylo přímo „servírováno“, ale museli jsme si to všechno sami „uvařit“.

A tak hned první den při příjezdu, se znalostí pouze místa konání kdesi v lese, jsme se vláčeli právě tím lesem s dvacetikilovým kufrem. Zábava! Příchod na místo byl tajuplný, v centru, kde jsme spali, jedli a bavili se, nebyl žádný organizátor, jenom banda mladých lidí, připravených zažít skvělých deset dní v neznámém prostředí. Taky že ano, hned první večer jsme se seznámili a šli jsme spát až velmi pozdě s úsměvem na rtech u každého z nás.

První kompletní den byl před námi, ten jsme naplnili seznamovacími hrami. Odpoledne jsme začali s teambuildinogovou aktivitou, jejímž hlavním záměrem bylo navázat lano mezi dva stromy tak, ať se můžeme na toto lano zaháknout a sjet po něm dolů. Bouhužel tato aktivita se ukázala jako velmi, velmi náročná a tak jsme s ní strávili i celý další další den, jenom k večeru jsme si sedli a diskutovali o mezinárodní rozmanitosti. Další den jsme celý věnovali improvizaci a jejímu použití v divadle, výstupem celého dne bylo pantomimické divadelní vystoupení na konci dne. Následující den byl trochu odpočinkový. Trochu, protože noc jsme strávili v Berlíně (a vlastně i kousek rána, dalo by se říci). Den byl věnován photovoice (fotky si můžete prohlídnout pod textem), což je nasnímání fotek s nějakým kontextem s lidskými právy – a taky proto jsme se vydali do Berlína, kde jsme měli možnost vyfotit různorodé záběry. Po těžkém probuzení jsme doupravili fotky tak, abychom je mohli ostatním prezentovat. Odpoledne jsme dostali za úkol vymyslet vlastní workshopy na různá témata (dostali jsme návrhy, na kterých jsme potom pracovali). Tyto workshopy jsme nejdříve implementovali na ostatní týmy vytvořené z účastníků YE a následně jsme navštívili místní střední školu, kde jsme tyto workshopy implementovali přímo na žáky této školy, kteří samozřejmě uměli anglicky lépe než my. Poslední dva dny jsme věnovali videovoice, což je to stejné, jako photovoice, jediným rozdílem je, že je to pochopitelně video. Nakonec jsme provedli evaluaci celého projektu a teď už nám zbývá jenom s úsměvem a slzičkou na tento nádherný čas vzpomínat.

Poděkování patří:

  • EU, bez které by tato příležitost nikdy nepřišla,
  • EYCB, bez kterého by tato příležitost nikdy nepřišla,
  • organizátorům, bez kterých by tento projekt nikdy nevznikl,
  • všem účastníkům, bez kterých by se sice našli jiní, ale tihle byli super a budu na ně vždy vzpomínat,
  • mě samotnému, že jsem se odhodlal a vydal se do neznáma!

Možná se ti bude líbit