Reuse — Reduce — Recycle — Srbsko

single-image

Termín konání: 26. září – 2. října 2013

Místo konání: Banja Vrujci, Srbsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Účastníci: Kristýna Sosnovcová, Kateřina Sosnovcová

Report z projektu:

Tento seminář pro nás zorganizovala skupinka mladých lidí, především však Jelena, která nás pozvala do její země, do Srbska. Ubytovala nás v lázeňském městečku Banja Vrujci, které je necelých 100 kilometrů vzdálené od hlavního města Beogradu. Seminář trval šest dní a každý den jsme měli co dělat. Program byl poměrně nabytý, takže nám ve výsledku nevadilo ani špatné počasí, které celý pobyt doprovázelo.

Náplní semináře zpočátku byly tradiční seznamovací hry, hry na posílení týmové spolupráce a skvělé byly ranní krátké hry na zahřátí a probuzení a tím nastartování pozornosti na následující přednášku, aktivitu, při které bylo třeba vnímat.  Seminář byl prioritně zaměřen na 3R, což znamená znovupoužití (reuse), snížení (reduse) a recyklace (recycle) materiálu. V podstatě se jednalo o jakýsi podklad, abychom měli něco, co nás bude spojovat, protože častěji jsme se pak bavili o našich NGO a vymýšleli jsme vlastní projekty a do toho jsme zamíchávali, jak bychom se měli chovat, abychom splňovali tato 3R. Kromě toho jsme samozřejmě prezentovali naše země, ale velmi krátce, neboť diverzita byla velmi vysoká. Nejprve jsme ostatní seznamovali s odpadovým hospodářstvím v naší zemi, jestli vůbec existuje možnost recyklace, protože do Srbska a jiných východních států tento fenomén ještě plně nedorazil. Kdybyste chtěl někdo začít aktivně podnikat v této oblasti, jistě budete vítáni. Nejlepší možná bude, když si založíte firmu u nějaké plastotrofní řeky VIDEO. Samozřejmě jsme se netrápili jen environmentální situací kolem nás, ale zajímali jsme se i o ostatní země z hlediska kultury. Naším úkolem bylo omezit se na 5 věcí pro navštívení a 5 věcí pro nenavštívení. V tomto kontextu bych vás ráda upozornila, abyste zvážili návštěvu Lotyšska, protože tato země je tak úžasná, že nemá žádná negativa a vám se nebude odtamtud chtít odjet. Po prezentacích jsme měli i mezinárodní večer obohacený jídlem a pitím z rozličných oblastí a jako bonus jsme si i zatancovali s místními srbskými pány jakousi polku na živou hudbu. Poslední naše prezentace byla o naší NGO.

Velikým zpestřením projektu bylo sdílení vlastních zkušeností nebo znalostí o nějakých alternativních možnostech k budování zelené Evropy a světa. V Lotyšsku mají skvělou ekologickou brožurku Green Toolbox. Kluci z Kypru nás seznámili s alternativním zemědělstvím zvaném aquaponic gardening. A slečna z Albánie nám ukázala několik fotek upcyklingu.

Kromě těchto pozitivních rad do života, jsme měli možnost shlédnout video z Ameriky, kde posláním lidí je chodit nakupovat. Toto video bylo sice delší, ale ve mě nakonec zanechalo hlubokou stopu a neplatí bohužel jen na „omezené“ Američany ale i na většinu Evropanů STORY OF STUFF.

V neděli jsme si pobyt zpestřili malým výletem do městečka Valjevo. Měli jsme vlastního průvodce, který nás provedl po místním skromném centru. Součástí tohoto výletu bylo i sbírání odpadků podél řeky v Národním parku Valjevo, které jsme poměrně brzo ukončili, neboť velké černé pytle se velmi rychle naplňovaly. A to je přitom místní řeka jedna z nejčistších v zemi. Abychom tento den zakončili nějak netradičně, dívali jsme se na film. A nevím jak teď, ale tento film změnil jídelníček spousty z nás. Na začátku bylo 6 vegetariánů a jeden vegan, po filmu již vegetariánské jídlo chtěla naprostá většina účastníků.

Poslední den jsme měli možnost si opět v menších skupinkách připravit náš vlastní budoucí projekt. Proto pevně věřím, že náš italsko-česko-litevský projekt v Litvě vyjde a všichni jste srdečně zváni.

 

I když jsem od semináře očekávala především seznámení s environmentální situací ve světě, tak ve výsledku nejsem zklamaná, protože především těch pár videí mě nabudilo zabývat se hlouběji danou problematikou. Určitě je jiné shlédnout něco takového ve skupině podobně smýšlejících lidí a pak se o tom i pobavit, nežli se na video zběžně podívat sám a rychle na problém radši zapomenout. Ale pro všechny, kteří to dočetli až sem, mám jednu radu na závěr. Nejpodstatnější  z těch 3 R pro nás obyčejné tržní manipulanty je to prostřední, redukce! Vždyť redukce doprovází každého pohlavně se rozmnožujícího živočicha…

Katka Sosnovcová

Možná se ti bude líbit