Right Media is our Right! — Arménie

single-image

Termín konání: 24.-31. srpna 2013

Místo konání: Tsaghkadzor, Arménie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1. tréninkový kurz

Účastníci: Lucie Chlubnová, Alžběta Králová, Kristýna Prachařová, Michaela Lencová, Jan Matuška, Radim Švehla

Účastnící se země: Itálie, Lotyšsko, Česká Republika, Arménie, Gruzie a Ukrajina

Report z projektu:

Jak to u většiny projektů bývá, ačkoliv dopředu dostanete harmonogram, jak kurz bude probíhat, do poslední chvíle netušíte, co vám tento pobyt v zahraničí přinese. Stejně tak tomu bylo u tohoto tréninkového kurzu s názvem „The Right Media is our Right!“, který se uskutečnil 24. – 31. srpna 2013 v arménském městě Tsaghkadzor. Hned druhý den po příjezdu jsme však začali mít jasnější představu. Po pár prvních teambuildingových aktivitách a seznámení se s dalšími účastníky (z Itálie, Lotyšska, Arménie, Gruzie a Ukrajiny) bylo víc než zřejmé, že o zábavu nadcházející týden rozhodně nouze nebude.

Obsahem kurzu bylo získávání jak teoretických, tak praktických vědomostí v oblasti médií. Během šesti tréninkových dnů (z nichž jeden byl věnován poznávání krás Arménie – za což organizátorům velice děkujeme –především my, kteří jsme v té době netrpěli zažívacími potížemi-, bylo to příjemné okořenění celého kurzu) jsme měli možnost dozvědět se o fungování a roli médií v jiných zemích, poslechnout si experty z místní online-televize, zahrát si různé simulační tematické hry apod. Nejvíce bych však vyzdvihla bloky, jejichž součástí bylo zapojení místní komunity do plnění našich úkolů – ať už šlo o focení obyvatel Tsaghkadzoru, rozhovory s místními, či natáčení videí o životě v Arménii. Tyto aktivity ve mně zanechaly největší emoce, vzpomínky, dojmy a především zničily mé předsudky o zamračených lidech z bývalého Sovětského svazu. Naše skupina měla možnost strávit několik hodin v rodině arménského důchodce, který nám sdělil nejenom svůj lék na dlouhodobé manželství, vysvětlit systém fungování sociální politiky Arménie, ale především nám ukázal, jak dobrosrdeční Arménci jsou. A jeho domácí likér neměl chybu! (malá ukázka z oné návštěvy na: http://www.youtube.com/watch?v=HQStKqTO61o&feature=youtu.be)

 

Děkujeme moc organizátorům (a samozřejmě i Evropskému centru mládeže v Břeclavi) za zprostředkování těchto skvělých zkušeností a zážitků a doufáme, že se s ostatními super účastníky setkáme třeba na dalších projektech.

Michaela Lencová 

Možná se ti bude líbit