S.T.O.P. Violence — Portugalsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání výměny mládeže: 13.—20. prosinec 2021

Místo konání: Braga, Portugalsko

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci.

Věkový limit pro účastníky: 18-30

Věkový limit pro group leadera: 18+

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Portugalska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Účastnící-se země: Portugalsko, ČR, Itálie, Španělsko, Slovensko, Malta

Hostitelská organizace: ADOLESCERE – ASSOCIAÇÃO DE APOIO À CRIANÇA E AO ADOLESCENTE

Popis projektu:

The Project “S.T.O.P. Violence”, is a project or- ganized by Adolescere, has as its main topic the Violence in Schools. Designed to be funded by the Erasmus+ program, with two activities, first a Training Course between 14th and 19th November 2021 and a youth exchange between 13th and 20th December 2021.

The Project “S.T.O.P. Violence” has as its main objective the creation of an awareness campaign and best practices guide against the violence in all the areas connected to schools, since bullying, familiar violence, violence relationships, etc.

Our objective is to make participants, from different European countries, think together and develop materials to make Europe think about this topic. In this way, the project will promote the participants, in a first moment, the creation of knowledge and methods of this topic to, in a second moment, develop sessions and visits to schools to implement the results of the first activity.

We intend to make an impact at a personal level, giving them the tools to increase re-sponsible citizenship while disseminating it in their own cities and turn them active and alive, being actively cooperative to their community.

The activities are always arranged in a non-formal learning perspective, participatory methodologies that enable participants to learn in a practical and reflective way. These activities also propose the development of civic, social, creativity and teamwork skills among young Europeans of different nationalities and different cultures.

The importance of sharing information and education among participants of different realities and scenarios, as well as the exchange of experiences among the partner associations should be mentioned.

Group leader’s profile (relevant for the youth exchange):

  • To be highly interested in the topic and an active participaction
  • To have fluent level of English.

Participant profile for the youth exchange:

  • Be interested in the topic.
  • To be open to learn more about the topic.
  • Aged between 18-30 years old + Team Leader with no age limit. (youth exchange)
  • Aged between 18-30 years old. (training course)

Možná se ti bude líbit