S.T.O.P. Violence — Portugalsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání výměny mládeže: 13.—20. prosinec 2021

Místo konání: Braga, Portugalsko

Účastnící-se země: Portugalsko, ČR, Itálie, Španělsko, Slovensko, Malta

 

Hostitelská organizace: ADOLESCERE – ASSOCIAÇÃO DE APOIO À CRIANÇA E AO ADOLESCENTE

Český tým: Kamila Š. (GL), Matěj Matoušek, Lukáš M., Vendula Z., Tomáš J.

Report z projektu: 

Nedávno jsem získala jednu z nejcennějších zkušeností letošního roku- projekt „S.T.O.P. Violence“ v portugalské Braze, který se konal ve dnech 13.-20. prosince 2021, pořádaný organizací Adolescere. Výměna mi připomněla, jak krásné je objevovat nové místa a lidi, z nichž každý představuje jinou kulturu a tradice. Chtěla bych poděkovat účastníkům ze všech 6 zemí (Itálie, Španělsko, Slovensko, Portugalsko, Malta a náš český tým) za atmosféru a pozitivní energii, kterou každý z nich šířil, a hlavně za všechny dobré vzpomínky, na které nikdy nezapomenu.

Užívala jsem si každý okamžik, každý den strávený v Portugalsku s těmi nejúžasnějšími účastníky, lidmi, kteří vyzařují laskavost a světlo a které jsem si v těchto dnech projektu z celého srdce zamilovala. Probírali jsme velmi citlivé téma násilí – domácí, školní šikana, sexuální a další. V týmu jsme krásně sedli a pro mě jako groupleaderku to byla skvělá zkušenost, všichni pracovali efektivně a perfektně zvládli vyřešit každý problém, který se nám během výměny naskytl.

Na začátku měli někteří účastníci problém se otevřít a podělit se o své negativní zkušenosti s násilím, ale brzy všichni pochopili, že je to bezpečné a mohou vzájemně sdílet cokoliv. Velké díky patří organizátorům, že se jim tuhle atmosféru povedlo navodit. Navštívili nás profesionálové z oboru psychologie a také jsme mohli navštívit organizaci, která pomáhá obětem násilí. Bylo velmi zajímavé, ale zároveň i smutné slyšet některé příběhy které zažili.

Byl to jeden z nejaktivnějších a nejnapínavějších projektů, naučili jsme se, jak si organizovat čas, jak delegovat úkoly v týmu, a hlavně jsme vytvořili příručku o násilí, která může pomoci i ostatním mladým lidem, kteří se setkají se šikanou či násilím ve svém okolí.

Projekty Erasmus vás nabijí energií, dobrou vůlí, dají vám úžasné znalosti a přiblíží vás mnohem blíže kulturní rozmanitosti. Na projektu jsem potkala úžasné lidi, český tým byl mnohem víc než tým snů a věřím, že spolu budeme nadále v kontaku, třeba se i potkáme na nějaké další výměně. 

Děkujeme EYCB za vyslání a poskytnutí všech potřebných informací a podpory. Domů jsem se vracela nejen se zážitky a vědomostmi, ale také s novými přáteli ze všech koutů Evropy, kteří mi i za tak krátkou dobu přirostli k srdci.

                                                                                                                Kamila Š.

Možná se ti bude líbit