Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: tréninkový kurz pro pracovníky s mládeží
Místo konání: Jerevan, Arménie
Termín konání: 1.—9. prosinec 2021
Účastnící se země: Nizozemí, Bulharsko, Kypr, ČR, Řecko, Rumunsko, Arménie, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina
Hostitelská organizace: Jongeren voor Uitwisseling en Begrip (Nizozemí) a Armenian Progressive Youth NGO
Český tým: František Zeman, Michal Šťastný, Tomáš J.
Report z projektu:
SIGMA – Strengthening Gender Mainstreaming in Youth Work
Jerevan, Arménie, 2021
Evropský tréninkový kurz, kterého jsme se zúčastnili, nesl téma SIGMA – Strengthening Gender Mainstreaming in Youth Work. Projekt proběhl v hlavním městě Arménie, Jerevanu, ve dnech 1. 12. – 9. 12. 2021. Zúčastnilo se 11 zemí, přičemž týmy za každou zemi byly pouze po třech lidech. Diverzita skupiny na tomto kurzu tedy byla opravdu vysoká. Hostující organizací byla lokální Armenian Progressive Youth (APY), ve spolupráci s organizací Jongeren voor Uitwisseling en Begrip z Nizozemska.
Pokud vím, tak všichni zdárně a včas dorazili na místo konání. Tím byl Capital Hotel v Jerevanu. Tento hotel byl relativně centrálně umístěn a disponoval velkou konferenční místností v nejvyšším patře s krásným výhledem. Ubytování bylo velice decentní, na pokojích po dvou či po třech osobách. Díky extrémně nízké ceně taxíků nebyl problém dostat se z hotelu kamkoliv po Jerevanu – možnost, kterou jsme mnohokrát večer využili. Co se jídla týče, ze začátku nám všem velice chutnalo. Poté začalo být poněkud repetitivní, takže ke konci projektu už mnoha lidem trochu „lezlo krkem“, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Díky arménským cenám, dobrou a hojně využívanou alternativou bylo vyrazit na večeři místo hotelu do města.
Veškerý program probíhal v již zmíněné hotelové konferenční místnosti. Byl skutečně náročný, přinejmenším časově, ale to se u tréninkového kurzu dalo očekávat. Snídaně byla každý den od 9 hodin. V 10 hodin začínal program, který, vyjma přestávek na kávu a na oběd, trval až do večeře v 19 hodin. Kromě jednoho dne zhruba uprostřed projektu, jehož odpoledne bylo vyhrazené pro exkurzi do města (navštívili jsme muzeum slavného arménského umělce a také místní známou továrnu na Ararat brandy a víno), takto vypadal každý den. Pracovalo se opravdu hodně, o což se staraly trenérky/facilitátorky Nelly a Arpine. Program byl pestrý a byl zaměřen na mladé lidi, kteří se nějakým způsobem angažují v práci s mládeží. Cílem programu bylo primárně vzdělávání v oblastech genderové rovnosti a nerovnosti, feminismu a genderové citlivosti. Dalším cílem projektu bylo také zvyšování povědomí o genderovém mainstreamingu mezi mladými pracovníky s mládeží. Program se skládal z kombinace vzdělávacích přednášek a prezentací a team-buildingových aktivit, proložených zábavnými energizery. Často bylo zadáno určité téma, byli jsme rozděleni na menší skupinky a úkolem bylo buď něco navrhnout/vytvořit, nebo prostě o tématu diskutovat a poté prezentovat naše poznatky a závěry. Bohužel jsme občas měli pocit, že místy byl program zaměřen poněkud neobjektivně, až manipulativně, proti mužům (nebyl jediný, kdo to takto cítil, podobné obavy byly vyjádřeny i ze strany účastníků opačného pohlaví). Také jsem osobně nebyl příliš přesvědčen o kredibilitě trenérek. Jelikož se jedná o oficiální tréninkový kurz financovaný Evropskou Unií, čekal bych při jejich představování více, než „Už léta se angažujeme v různých feministických skupinách.“ Žádné tituly, výzkum, publikace. Jako budoucí učitel však mohu říci, že pro mne program tohoto projektu byl definitivně přínosný z hlediska obecného vzdělání o těchto tématech.
Ve finále tento projekt hodnotím extrémně pozitivně, jelikož se sešla skvělá parta. Lidé, jak to podle mě často bývá, byli opět největším pozitivem. Možná právě proto, že se jednalo o tréninkový kurz, tak lidé, kteří se účastnili, byli obecně trochu starší (tím myslím např. okolo 25 let) a s výbornou angličtinou, takže trávit s nimi čas na projektu bylo radostí. Bylo navázáno mnoho mezinárodních přátelství, z nichž mnoho bude zcela jistě trvat i dlouho po skončení projektu.
Michal Šťastný