Social Cohesion after Migration — Turecko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Siirt, Turecko

Termín konání: 12.—18. červenec 2021

Prosím důkladně si přečtete info-pack.

Účastnící se země: Maďarsko, ČR, Španělsko, Bulharsko, Turecko 

Hostitelská organizace: Cedid Dernegi

Český tým: Alexandra Salamonová (GL), Adéla Řezáčová, Michal Šťastný, Daniel Vozňák, Jana Marešová, Jakub Priputen, Julie Svobodová, Natálie Siwá

Report z projektu:

Projekt s názvem Social Cohesion after migration se konal v termínu 12.7.- 18.7. 2021 v městu Siirt v Turecku. Projekt uspořádala organizace Cedid Dernegi pro pět zemí – Maďarsko, Českou republiku, Španělsko, Bulharsko a Turecko. Každá účastnící se země vyslala svých 8 zástupců starších 18 let, kteří měli za úkol projednat otázky ohledně migrace. 

Cílem projektu bylo seznámit mladé lidi s migrační politikou zúčastněných zemí a objasnit problematiku integrace migrantů. Výstupem se staly různorodé aktivity, které účastníkům projektu přiblížily životní překážky a nástrahy migrujících osob. 

Aktivity po celou dobu projektu se konaly v prostorách Siirtské univerzity. Pro účastníky byl připraven nabitý program plný her znázorňujících cestu migranta, které měly za cíl se vžít do kůže migrujících osob, ale také přednášek s cílem seznámit účastníky s teoretickou rovinou migrace a její problematiky. Účastníci si tak mohli vyzkoušet simulaci útěku z rodné země nebo si poslechnout poučnou přednášku u první psychické pomoci, která pomáhá zpracovat životní traumata v prvotních okamžicích. 

Cíl byl naplněn závěrečnou aktivitou, kdy účastníci byli rozděleni do mezinárodních skupin, ve kterých měli za úkol vymyslet vlastní projekt na podporu integrace migrantů. Po vytvoření projektu musela každá skupina svůj projekt představit a obhájit si jej. Obhajoba přinesla zajímavé otázky od ostatních účastníků i organizátorů, které vedly k rozsáhlým diskuzím nad danou problematikou. Každá skupina vymyslela zajímavé a originální projekty, které by mohly napomoci k řešení přijetí migrantů do nové společnosti. 

Mimo hlavní cíl projektu pro účastníky byly připraveny odpolední výlety do centra i okolí Siirtu. Navštívili jsme místo Tillo Kale, kde jsme se pokochali výhledem na přírodní kaňon a navštívili jsme nejstarší poutní místo. Předposlední den jsme sjeli řeku lodí, někteří odvážní si v řece i zaplavali a společně jsme na lodi povečeřeli. Večery se nesly v duchu seznamování a kulturního večera. 

                                                                                                                               Julie Svobodová

 

Možná se ti bude líbit