Sports for Inclusion — Lotyšsko

single-image

Termín konání: 3.-10. září 2019

Místo konání: Liepaja, Lotyšsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si infopack a brožurku Sports for Inclusion Project Book z projektu:

Účastníci: Anna Verichová, Jan Kufa, Lucie Burešová, Michaela Zemanová, Taher Kebab. Michal Királyi

Group leader: Vít Votroubek

Účastnící-se země: Latvia, Romania, Spain, Lithuania, Turkey, Bulgaria, Netherlands, Czech Republic

Hostitelská organizace: Rasio Perspektiva

Report z projektu: 

Projekt Sport for Inclusion se konal v Lotyšsku, na západním pobřeží Baltského moře ve městě Liepaja v termínu 3. – 10. 9. 2019.

Projektu, který organizovala skupina Rasio Perspektiva, se zúčastnilo celkem 40 účastníků z Bulharska, Rumunska, Španělska, Lotyšska a Litvy, Turecka a samozřejmě České republiky. Díky bohatému počtu a různorodému původu účastníků nebylo nikdy nouze o téma k diskuzi ani daleko ke smíchu nad kulturními odlišnostmi.

V úvodu projektu jsme se hlavně seznamovali, a protože jsme bydleli v hostelu vzdáleném asi 5 minut od pláže, převážná část aktivit probíhala tam. Následující dny jsme měli rozdělené na dopolední a odpolední program, proložený coffee breaky. Program jsme si tvořili sami, tedy každý tým za vyslanou zemi si měl připravit náplň na určité téma vypsané organizátory. Mezi témata patřila např. Interculture learning through sport, sport for youth, sport and creativity a jiné další. A protože většinu z nás k sobě pojil blízký vztah ke sportu, předávali jsme si vědomosti jak teoreticky, tak právě fyzickými aktivitami. Mezi nejlepší aktivity celkově patřil program v místní škole, kde jsme se hráli a také vymýšlely hry společně s místními dětmi, návštěva dílny zaměřené na opracovávání jantaru, který je pro tuto oblast typický, celodenní výlet do historické části Liepaji, kde nás provedl jeden z organizátorů projektu nebo lekce sebeobrany namakanými Bulhary. Cílem projektu tedy určitě nebylo jen sezení a memorování informací, ale hlavně sdílení zkušeností, kreativní myšlení, debatování nad možnostmi, jak zlepšit podmínky přístupu ke sportu pro mladé nebo uvědomění si důležitosti týmové práce.

Velkým benefitem místa byla už zmíněná pláž, takže ti otužilejší z nás využili možnost vykoupat se a zaplavat si v moři. Jídlo bylo dobré, obědy a večeře teplé, dovezené z vývařovny a snídaně podávané bohatým bufetovým stylem, takže si každý mohl vybrat, na co měl zrovna chuť. Večery nám zpestřovaly tzv. interculture evenings, kdy jednotlivé týmy představili svou zemi, a hlavně připravili ochutnávku toho nejtypičtějšího jídla a pití, což vždy stálo za to. Na projekt jsem jela poprvé, hlavně s cílem procvičit angličtinu a seznámit se s novými lidmi a spokojeně říkám: „je dobře, že jsem jela“ – tak jed také! 🙂

Anna Verichová

Možná se ti bude líbit