Stars of Inclusion — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: La Padure, Brebu, Rumunsko

Termín konání: 21.—30. leden 2024

Český tým: 5 účastníků (ve věku 16—25 let) + 1 group leader (ve věku 18+) 

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Asociatia Nevo Parudimos

Report z projektu:

Výměna mládeže Stars of Inclusion se konala v termínu 21.-30.1 2024 ve vesničce Brebu nedaleko městečka Rešice v Rumunsku. Po dobu 10 dnů jsme se zabývali tématem začleňování do společnosti a okrajově i divadlem. Na projektu nás bylo celých 55 účastníků z následujících zemí: Rumunsko, Španělsko, Severní Makedonie, Litva, Nizozemí, Turecko a Česká republika. Hostila nás organizace Asociatia Nevo Parudimos.

 Hned po příjezdu jsme zjistili, že jsme na pokojích pomíchaní s lidmi z jiných států, což byl pro spoustu z nás výstup z komfortní zóny, který nám pomůže posunout se v cizím jazyce dál. Následující ráno jsme se shledali s ostatními a došlo ke spoustě seznamovacích her, i když se ze začátku zdálo nemožné zapamatovat si jména všech účastníků, na konci projektu se nám to téměř podařilo. Naši facilitátoři Livju a Simona nám také představili program celého týdne.

 Zbytek dní jsme se standardně drželi plánu. Ráno i odpoledne, vždy s krátkou přestávkou jsme věnovali workshopům a večer jsme měli volný čas. V rámci workshopů jsme se naučili něco nového o inkluzi, exkluzi, integraci, segregaci, předsudcích a stereotypech. Absolvovali jsme i konkrétní přednášky, kde jsme se dozvěděli o situaci v Rumunsku. Skupinové práce, kterým jsme věnovali téměř každý den část programu nás donutili se zamyslet. Jak můžeme docílit inkluze? Proč dochází k vyčleňování? Jaké jsou různé druhy inkluze? Svá možná řešení jsme vždy prezentovali před ostatními.

  Jeden den jsme si udělali výlet do městečka Rešice. Prošli si výstavu videoher. Navštívili jsme second hand, ze kterého si spousta z nás odnáší suvenýr. Společně jsme se také vyškrábali na nejvýše položené vyhlídkové místo a následně jsme se jen tak loudali a procházeli po městě.

 Součástí programu bylo také neformální divadlo (tedy divadlo ve kterém se zapojuje i publikum.) Na našem představení jsme pracovali 2 dny a celou naši snahu jsme poté předvedli v místním malém divadle v Rešici. Všem divákům se naše představení moc líbilo.

  Myslím, že nás všechny projekt v něčem obohatil a donutil nás zamyslet se nad sebou a našimi činy. Nyní se budeme snažit šířit naše poznatky i nadále. Samozřejmě budeme také vzpomínat na všechnu tu srandu, protančené kulturní noci, určité sebepoznání, navázání nových vztahů, objevování, zážitky, společné konverzace a na vše, co nám tento projekt dal.

Karolína M.

Možná se ti bude líbit