Stop Bullying – Rumunsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 8.–17. srpen 2021

Místo konání: Aninoasa, Dambovita, Rumunsko

Prosím důkladně si přečtete infopackrozpis denních aktivit

Omrkněte také webové stránky projektu: https://beyoueurope.eu/en/erasmus-2/stop-bullyng/

Účastnící se země: Rumunsko, Slovensko, ČR, Turecko 

Hostitelská organizace: Asociația Be You

Český tým: Lucie Černá (GL), Magdaléna Pěknicová, Jindřich Hemelík, Michal Soldán, Jakub Kuka, Monika Sladká

Report z projektu:

Projekt Stop Bullying se konal ve dnech 8.-17. srpna 2021 v rumunské vesničce Aninoasa, která se nachází nedaleko města Târgoviște, vzdáleného asi hodinu a půl cesty od hlavního města Bukurešť. Pořadatelem byla rumunská organizace Be You Europe. 

Vzhledem ke koronavirové situaci jsme se nakonec museli obejít bez polských účastníků, a tudíž se na projektu sešli zástupci ze 4 zemí. Byli jimi zástupci z Rumunska, Turecka, Slovenska a České republiky.

Ubytováni jsme byli na pokojích po 2-6 lidech v penzionu s výhledem na Târgoviște. K dispozici nám bylo venkovní posezení a fotbalové hřiště.

Tato výměna mládeže nesla název „Stop šikaně“ a celých 10 dní jsme se také tomuto tématu hluboce věnovali.

Každé ráno nás čekala snídaně, poté rychlý energizer a pak už přicházel čas ponořit se do nitra problémů spojených se šikanou. Program, který pro nás byl připraven zahrnoval mnoho nových informací a každý den byl zaměřený na něco jiného. Někdy jsme jen vstřebávali informace, jindy jsme hráli scénky, které jsme měli za úkol připravit v týmech, anebo jsme tvořili skupinové plakáty na určité téma.

Hned první den se naše česká skupina vydala prozkoumat okolí našeho ubytování. Všude kolem nás pobíhali na volno psi a trochu nás to vyvedlo z míry. I přesto jsme však došli až na nejvyšší kopec, odkud jsme měli perfektní výhled na celé město. Zpátky jsme zvolili cestu, která zahrnovala co nejméně střetů se psy.

První tři dny jsme jinak, mimo toto dobrodružství, strávili pouze v prostorech penzionu nebo v jeho blízkém okolí a věnovali jsme se právě šikaně. 

Čtvrtý den jsme se vydali do města Târgoviște, kde pro nás byla připravena City Game. Byli jsme rozděleni do mezikulturních týmů a měli jsme za úkol vyfotit se s našimi připravenými plakáty u různých památek ve městě. Dále jsme společně zavítali do policejního muzea a poté jsme až do večera měli „free time“. Také jsme od organizátorů měli zajištěný oběd v místní pizzerii, kde si každý mohl vybrat pokrm dle svého výběru.

Následující dny se příliš nelišily od těch předchozích. Společně jsme se přiučili něco o kyberšikaně, slovní šikaně i o té fyzické.

Také proběhly dva mezikulturní večery. Prvního večera jsme se ujali my jako český tým společně se Slováky a troufám si říct, že se nám opravdu vydařil. Na začátek jsme zazpívali hymnu, připravily jsme kvíz v kahootu, video a prezentaci o naší krásné republice. Další večer mělo na starost Rumunsko a Turecko. Nejoblíbenější součástí večera byla samozřejmě ochutnávka, v které jsme my Češi přispěli nejvíce našimi famózními sladkostmi.  Mimo to jsme ale také ochutnali pravou tureckou kávu nebo rumunský sýr. 

Náš předposlední večer jsme většina strávila společným tancováním a zpíváním a také podvečerním výletem k nedalekému klášteru. Poslední den jsme samostatně, bez pomoci organizátorů měli vytvořit video týkající se právě šikany a přimět lidi zabránit této věci. Společnými silami jsme ho ke konci dne daly dohromady a večer jsme ho shlédli.

Vzhledem k tomu, že jsme si v den odletu domů chtěli prohlédnout ještě Bukurešť, jsme byli nuceni odjíždět z ubytování ve 4:20 ráno. Proto jsme se se všemi rozloučili večer před tím. I přesto jsme toho moc nenaspali, protože poslední noc jsme si chtěli pořádně užít.

Ráno jsme se vlakem dopravili do hlavního města a prochodili pěšky velkou část Bukurešti. Poté přišel čas dopravit se na letiště. Jelikož naše leaderka zůstávala v Rumunsku ještě o dva dny déle, čekalo nás bohužel jedno nepříjemné a dojemné loučení už dřív. 

Těchto 10 dní v Rumunsku bylo velmi intenzivních a naprosto nezapomenutelných a jsem velmi vděčná, že jsem mohla být součástí tohoto projektu. Naučila jsem se hodně nového, ale především jsem poznala skvělé a zajímavé lidi s kterými nás doufám čekají ještě další dobrodružství.

                                                                                                        Majda Pěknicová

Možná se ti bude líbit