Thanks but no Tanks — Estonsko

single-image

Termín konání: 12.-19. září 2017

Místo konání: Viljandi, Estonsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím důkladně si přečtete info-pack 

Účastníci: Lenka Raymanová, Martina Steklá

Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €25

Hostitelská organizace: MTÜ Noored Ühiskonna Heaks

Účastníci se země: ČR, Estonsko, Itálie, Rakousko, Slovensko, Bulharsko, Dánsko, Polsko, Španělsko, Rumunsko, Řecko, Německo

Report z projektu:

Projekt Thanks But No Tanks se konal 12. až 19. září na jihu Estonska u města Viljandi a z ČR jsme na něj vyrazily v dvoučlenné dívčí sestavě. Celý týden jsme zde strávily obklopeni nádhernou přírodou společně s dalšími účastníky z Německa, Rakouska, Slovenska, Řecka, Španělska, Itálie, Dánska, Estonska, Bulharska, Polska a Rumunska.

 

Jak už název napovídá, hlavním tématem projektu byla nenásilná komunikace a dále jsme se zabývali občanskou společností, aktivní účastí v ní, konkrétními aktivitami na lokální úrovni, ale i osobním rozvojem, rozvojem komunikačních dovedností a mezilidských dovedností. Hlavními cíli projektu bylo pochopení toho, co vlastně aktivní zapojení se do občanské společnosti a nenásilná komunikace znamená, jak se zapojovat a inspirovat ostatní,  získat dovednosti, jak naplánovat vlastní akci a také se naučit metody, jak zvládat konflikty a komunikovat.

 

Jednalo se o tréninkový kurz, čemuž také odpovídala i intenzita aktivit. Za den jsme měli vždy 4 session, které převážně probíhaly v duchu neformálního vzdělávání. Hráli jsme různé hry, pracovali jsme ve skupinách, účastnili se workshopů, ale prostor byl i na vysvětlení jednotlivých teorií, debatování či na individuální sebereflexi. Večery byly ve znamení společenských aktivit, kde nechyběla například prezentace našich organizací, intercultural night, párty nebo saunový večer. Jedno odpoledne jsme se také měli možnost podívat do blízkého města Viljandi, kde po přednášce o aktivitě jedné místní neziskové organizace zbyl čas i na prohlédnut&iacute ; města a večeři v místní restauraci. Poslední dny projektu jsme měli všechny své nově nabyté znalosti a dovednosti proměnit v praxi. Každý měl za úkol identifikovat určitý problém ve svém okolí a pokusit se přispět k jeho vyřešení tím, že naplánuje vlastní lokální akci.

 

Po nabitém týdnu stráveném společně jsme získali užitečné znalosti, praktické dovednosti, motivaci být aktivní součástí občanské společnosti, plán konkrétní akce, která zlepší život v našem okolí a také nové přátele z různých koutů Evropy.

Martina Steklá

Možná se ti bude líbit