The Future of Children — Turecko

single-image

Datum konání: 8. – 14. listopadu 2011

Místo konání: AKCAKOCA /DÜZCE / Turecko

Účastníci: Jan Buchalcev, Hana Tomková, Libor Mišurec a Radka Kršková

Report z projektu:

Projekt se zabýval často diskutovanou tématikou problémových dětí z ulice, minorit, vězňů a celkově jejich pozicí v dnešním světě. Do Turecka se sjelo mnoho účastníků, kteří se nebáli tvrdé práce, v které ani nasazení nechybělo.

Program byl velmi dobře a logicky sestaven. Nejdříve organizátorka představila druhy kriminalit, poté každý národ graficky ztvárnil jejich problematiku, kterou následně prezentoval. Workshopy postavené na nezaujatosti, různých pohledech na danou věc a komunikace mezi skupinou byly klíčovým prvkem k úspěchu.

Snažili jsme se pomocí cílených aktivit nahlédnout do psychiky vězňů různého věku a pohlaví, lidí z ulice a důvody zločinu. Všechny aktivity byly srozumitelné, ale hlavně originálním způsobem provedené. Nakonec si sám člověk uvědomil, jak je omezený  či zaujatý v jistém slova smyslu. Workshopy byly prokládány dostatečně energizery a vzděláváním formou prezentace či videa.

Na závěr každého dne byl připraven mezinárodní večer 2 zúčastněných národů, které představily krásy své země a následně typické jídlo a pití. Mnohdy se postarali o celý večer, tzv. formou výuky tanců, her či videí.

Kromě hlavního programu jsme měli šanci poznat místní městečko, mešitu a další pamětihodnosti.  Jeden večer jsme také neodmítli pozvání na tureckou svatbu, kde jsme se s místními pěkně zapotili při tancování. V neposlední řadě jsme celý týden měli možnost ochutnat tureckou kuchyni a poznat místní kulturu.

Projekt byl z Turecké strany zvládnut na výbornou a myslím si, že každý účastník získal mnoho nových zkušeností, vzpomínek a přátel na facebooku.

Jan Buchalcev

Možná se ti bude líbit