The Happiness in Nature — Turecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Bolu, Turecko

Termín konání: 3.—12. červenec 2023

Český tým: Lucie Bendová, Tina Dvořáčková, Vojtěch Biroš

Přečtete si prosím info-pack.

Hostitelská organizace: Dostluk Kervanı Yardımlaşma Derneği

Report z projektu:

Merhaba! Vítejte v Bolu! Vítejte ve světě plném krásné přírody, zábavy, přátelství, relaxu a šťastných lidí, kterým záleží na životním prostředí. Bylo mi potěšením cestovat 3. července do Turecka s pěti dalšími úžasnými Čechy. Byli jsme opravdu nadšeni z projektu „Štěstí v přírodě“, který skončil 12. července.

Díkujeme perfektní organizaci našich vedoucích – Ervy, Huseina, Utku a Yusufa, kteří nám udělali perfektní program. Při spoustě aktivit jsme se čím dál tím lépe poznávali a díky mnoha skupinovým pracím jsme mohli docela snadno spolupracovat. Zabývali jsme se například ekologickými problémy zúčastněných států, jak si představujeme budoucnost našeho kraje, vymýšleli jsme nové ekologické projekty. Některé aktivity byly zaměřeny na odpočinek v přírodě. Hodně jsme chodili na procházky a užívali si krásy přírody. Všechny aktivity byly zaměřeny na přírodu a životní prostředí. Snažili jsme se najít řešení pro každý úkol. Prezentace našich výsledků nám umožnila procvičit si angličtinu, bylo to i opravdu přínosné pro zlepšení našich prezentačních dovedností.

Navíc jsme si odvezli spoustu nových znalostí jiných kultur. Každý večer jsme měli kulturní noc: italskou, portugalskou, španělskou, bulharskou, tureckou a maďarskou. Měli jsme také možnost prezentovat něco o České republice, uvařit tradiční česká jídla a zatančit si tradiční tance. Pro mě to byl tak krásný zážitek vidět tyto kultury a ochutnat tradiční jídla.

Vzhledem k tomu všemu měl tento projekt v sobě něco zvláštního. Možná to bylo kvůli krásné turecké přírodě, možná kvůli úžasným lidem, ale všechno bylo tak klidné a úžasné. Výborná je spolupráce mezi národy, uvědomění si, že problémy životního prostředí jsou v podstatě stejné a nejdůležitější je fakt, že každý může udělat něco pro zlepšení situace. Můj nejoblíbenější moment projektu byl, když jsme sázeli stromy. Byl to pro mě tak důležitý okamžik, protože jsme rukama udělali něco důležitého pro přírodu. Také nápady těchto lidí byly skvělé. Všechny plány, jak udělat naši planetu krásnější a jak chránit naše životní prostředí. Pro nás všechny to byl jen začátek. Nyní, když jsme zpátky doma, můžeme zkusit realizovat své nápady a být rádi, když se některý z nich splní. Můžeme začít s vytvářením spousty krásných věcí nebo můžeme použít vzdělání jako nejmocnější zbraň ke změně světa. Vše je na nás!

Jsem si jistá, že vám mohu poděkovat jménem celého českého týmu. Protože bez EYCB bychom tuto příležitost neměli. S tak úžasnými lidmi bychom se nesetkali. Právě teď jsem velice vděčná za přátele, které jsem tam našla. Nyní jsou jako moje rodina. Jsem moc ráda za tuto příležitost. Děkuji EYCB.

Tina Dvořáčková

Možná se ti bude líbit