Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 2.—10. únor 2022
Místo konání: Sarata Monteoru & Buzau, Rumunsko
Pro více informací si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit.
Hostitelská organizace: FPT BUZAU
Věkový limit pro účastníky: 20+
Účastnící-se země: Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, ČR, Estonsko, Francie, Řecko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Nizozemí, Severní Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Turecko
Český tým: Nikita Golmgren, Alena Aichlmanová, Barbora Machová
Videa z projektu:
LARP 1 https://youtu.be/xXuwm5pYCAw
LARP 2 https://youtu.be/yzvHyiyEuOg
Masha 1 https://youtu.be/4f1t3sn6zmA
Masha 2 https://youtu.be/MBE4RWMKayI
Masha solution https://youtu.be/dXCQoVazQAA
Natasha https://youtu.be/6r5YFUxX5Gw
Role Play 1 https://youtu.be/yOwi73heQ5s
Role Play 2 https://youtu.be/KDP1mDDG6nc
Role play 3 https://youtu.be/73Xc_RROb1I
Report z projektu:
Jak a k čemu se dají využít divadelní metody jsme se spolu s 32 účastníky z dalších 15 zemí dozvěděli na projektu Theatre tools for dramatic situations, který proběhl od 2. do 10. 2. v Sarata Monteoru a Buzau v Rumunsku. Od první chvíle bylo jasné, že i na tomhle projektu se sešla skvělá parta lidí, kteří chtějí dosáhnout změny v přístupu k menšinám.
Spolupracovali jsme celkem s 5 lektory, kteří dokázali vytvořit a udržet týmového ducha v menších i větších skupinách, a tak společně z připravených aktivit dokázali vytěžit maximum. Kromě toho, že jsme si vyzkoušeli řadu divadelních metod, bylo věnováno dost prostoru pro definování pojmů týkajících se rozličnosti kultur, migrace a uprchlictví a diskuzi o těchto problematikách.
Pracovali jsme i s metodikami, jak vymyslet, vytvořit a aplikovat procesy, které pomohou změnit stereotypní chování a vnímání společnosti. Velmi dobře strukturovaný program zahrnoval vnitřní i venkovní aktivity (např. land art), pracovní skupiny se na každou další aktivitu obměňovaly, takže jsme měli dost příležitostí všichni se dobře seznámit a třeba si i vyměnit zkušenosti z předchozích projektů – nebo společně naplánovat další.
Poslední den projektu jsme pak rozdělení do 5 hereckých souborů představili místním středoškolákům výstupy formou divadelních her. Ačkoli nás bylo celkem 17 národností, na konci projektu jsme se shodli, že tohle je ta poslední věc, na které záleží.
Obrovské díky EYCB za možnost zúčastnit se tohoto projektu!
Alena Aichlmanová
Videa ke stažení: