TO oBEse or NOT TO oBEse – Turecko

single-image

Termín konání: 21.-27. květen 2015

Místo konání: Aksaray, Cappadocia, Turecko

Program a akce: ERASMUS+ program, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack k projektu a rozpis denních aktivit

Účastníci: Tereza Prokešová, Kateřina Voštová, Adéla Šimáková, Alena Matoušková, Alžběta Trčková, Romana Vlčková

Účastnící se země: Turecko, Česká republika, Litva, Lotyšsko, Španělsko, Itálie

Pořádající/hostitelská organizace: Aksaray AB Gençlik Platformu ( Aksaray EU Youth Platform)

Report z projektu:

To oBEse ot not to oBEse – název projektu, který se uskutečnil ve dnech 21. – 27. Května 2015 v městečku Aksaray blízko Cappadokie. Tématem našeho projektu byl zdravý životní styl, hlavně zaměřený na v dnešní době vzrůstající problém obesity.  Na projektu v Turecku se sešlo 40 mladých lidí z České republiky, Litvy, Lotyšska, Španělska, Itálie a domácího Turecka. Ubytování jsme byli ve studentském hostelu nedaleko centra Aksaray, kde nás po celou dobu projektu provázeli studenti místní školy. Bydleli jsme na pokojích po dvou lidech stejné národnosti. Strava byla zajištěna také v tomto hostelu. Jídlo bylo úžasné, po celou dobu projektu nám studenti servírovali typická turecká jídla.

První dny projektu byly zaměřené na poznání jednotlivých účastníků sebe navzájem. Hráli jsme různé zábavné poznávací hry. Další dny již začal samotný program, který se týkal hlavně problému obesity a probíhal jak v dopoledních tak v odpoledních hodinách. Účastnili jsme se různých workshopů, prezentací a brainstormingu ohledně tohoto tématu. V podstatě jsme se dozvěděli co to obesita vlastně je, jaké jsou její příčiny a jak ji nejefektivněji předejít. Každý den jsme měli dostatek volného času sami pro sebe. Většinou jsme tento čas využili na procházku po městečku Aksaray. Toto městečko, které pojímá asi 200 000 obyvatel, leží v centru Turecka a je velice konzervativní. Nikde v hospodách neprodávají alkohol a organizátoři nám doporučili, abychom do centra nechodili v krátkých kraťasech a v tričku s výstřihem, jelikož by se na nás mohli místní obyvatelé dívat pohoršeně. Každý večer poté probíhali tzv. intercultural night, kde každá národnost prezentovala svoji kulturu a zemi. My jsme se samozřejmě pokusili předat to nejlepší z České republiky.

Měli jsme to štěstí, že jsme měli velice schopné organizátory, kteří nám poskytli jeden den projektu pro návštěvu nedaleké Kappadokie. Musím říct, že tento výlet byl opravdu nezapomenutelný. Kappadokie je nádherné skalní město s řadou pozoruhodných přírodních jevů. Počasí nám vyšlo naštěstí krásné, takže jsme se stihli i opálit. Ke konci výletu v Kappadokii nás organizátoři vzali do místní keramické dílny, kde nám místní keramici ukázali, jak dělají svoje výrobky a měli jsme možnost si to i vyzkoušet a nakoupit zde mnoho suvenýrů. Mimo Kappadokii jsme jeden navštívili také centrum pro mládež v Aksaray, kde nám místní obyvatelé ukázali, jak se maluje bravami ve vodě. Také jsme měli to štěstí a mohli jsme si tuto techniku vyzkoušet.

 

Byl to projekt plný zážitků, srandy, pohody a příjemných lidí. Opravdu se zde sešla moc dobrá parta lidí. Osobně mi přišli nejsympatičtější Italové a Turci. Moc ráda na tento projekt vzpomínám a vždy když na něho pomyslím, vykouzlí mi to široký úsměv na tváři.

Alena Matoušková

Možná se ti bude líbit