Combating Unemployment and Social Exclusion – Kypr

single-image

Termín konání: 23.-30. leden 2015

Místo konání: Limassol, Kypr

Program a akce: ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Účastníci: Michal Havelka, Tereza Rýcová, Karolína Kolaříková

Účastnící se země: Řecko, Bulharsko, Slovinsko, Itálie, Polsko, ČR a Španělsko

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Report z projektu

V rámci týdenního tréninkového kurzu „CUSE- Combating unemployment and social exclusion“ se v kyperském městě Limassol sešlo 26 mladých lidí se zájmen naučit se něco nového cestou neformální výuky a společně se zamýšlet především nad tím jak čelit nezaměstnanosti a sociální exkluzi s nezaměstnaností spojenou. Složení skupiny bylo opravdu pestré, zastoupeno bylo Bulharsko, Kypr, Česká republika, Řecko, Španělsko, Itálie, Polsko a Slovinsko.

Hned po příjezdu ze zamračené a chladné České republiky nás přivítalo slunečné kyperské počasí, které nám okamžitě dodalo spoustu energie, nadšení a motivace.

Trénink se konal v přímořském městě Limassol, náš hotel se však nacházel celkem daleko od centra i mořského pobřeží, což bylo nejdříve trošku zklamání, ale nakonec to vůbec nevadilo 🙂 Ubytováni jsme byli v opravdu pěkném, prostorném hotelu, kde se také odehrávaly všechny aktivity. V době tréninku jsme byli jediní hosté hotelu, takže jsme měli všechny společné prostory jen pro sebe.

Pod vedením našeho srbského trenéra Marka jsme se seznámili jak s programem Erasmus+, tak se stavem nezaměstnanosti v rámci Evropské unie a jejím vývojem, v národních skupinkách jsme prezentovali situaci nezaměstnanosti v našich zemích a diskutovali o tématu.

Hlavní náplńí toho projektu byla práce v týmových projektech, kdy se každý tým zabýval jednou skupinou lidí zasaženou nezaměstnaností (např. vysokoškoláci, kteří nemohou sehnat práci, lidé se zdravotním postižením, lidé geograficky znevýhodnění apod.) měli jsme se zamyslet nad profilem takového člověka, jak jim pomoci čelit nezaměstnanosti, navrhovali jsme aktivity a celkově se učili, jak uspořádat tréninkový kurz s danou skupinou lidí.

Jeden den jsme měli volné odpoledne a večer v Limassolu, kdy jsme společně jeli do centra Limassolu, prozkoumat denní a noční život v Limassolu a kdo chtěl mohl také navštívít nedaleké antické ruiny.

Překvapením byla poslední večeře, které se nekonala jako obvykle v hotelu, ale v místní taverně, kde jsme ochutnali nepřeberné množství kyperského jídla a pití, v taverně byla také živá hudba, takže jsme měli možnost zatančit si kyperské tance a poslechnout si místní hudbu.

Počasí se opravdu vydařilo, celý týden bylo slunečno, nebe bez mráčku a teploty 20+, což pro nás ze střední Evropy byla v lednu opravdu příjemná a vítaná změna 🙂 díky tomuto počasí se většina aktivit konala venku na terase a zahradě hotelu (paradoxně bylo venku větší teplo než uvnitř hotelu).

 

Celkově hodnotím projekt velmi kladně, dobrá organizace, profesionální trenér, ostatní účastníci skvělí, po celou dobu přátelská a pozitivní atmosféra.

Tereza Rýcová

Možná se ti bude líbit