Trusty Clowns — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bédeille, Francie

Termín konání: 13.—28. srpen 2023

Český tým: pět účastníků

Prosím přečtete si info-pack, popis projektu a rozpis denních aktivit.

Hostitelská organizace: SolAfrika

Report z projektu:

Projekt, který se jmenoval Trusty Clowns, se konal 13. – 28.8.2023 ve Francii, v obci Bedeille, která se nachází asi hodinu cesty na jih od Toulouse.

Projektu se zúčastnilo 18 lidí z Polska, Srbska, Makedonie, Francie a Kypru, a starali se o nás celkem 3 organizátoři Z hostitelské organizace Sol Afrika. Projekt se konal v centru této organizace, kterou představuje velký dům na kraji malé vesnice, v srdci přírody a daleko od větších vesnic a měst – což se stalo perfektním místem pro naše workshopové aktivity.

Zaměření projektu bylo jasné – divadelní improvizace, a improvizace v postavě klauna. Organizátorům se podařilo získat dva špičkové lektory – Aurelii, která nás učila, jak nalézt klauna v sobě, jak ho uchopit, a nechat ho objevovat svět svým vlastním jedinečným způsobem. A Jean Fracoise, který se s námi propracovával divadelní improvizací, a pomáhal nám získat schopnost dát vzniknout postavě, navrhnout pro ni scénu, a vytvořit s ní příběh. Vrcholem obou tréninků bylo naše společné představení – organizátoři sezvali své známé z okolí, a jeden večer se do hlavní workshopové místnosti sjelo asi 20 návštěvníků. Naši lektoři nám pomohli připravit program vystoupení tak, aby proběhly aktivity pro všechny účastníky najednou, ale do programu zařadili i aktivity, kterých se zúčastnili jenom někteří – vždy podle vlastních preferencí, a tak, aby nikdo nebyl nucen do ničeho, co nechce. Společně jsme si dopředu určili, kdo a v jakém pořadí se bude čeho účastnit, ale samotné představení už byla čistá improvizace. Za nás účastníky mohu říct, že to byla skvělá zábava a adrenalin hrát před publikem, a podle ohlasu od diváků soudím, že si to užili i oni.

Do samotných workshopů jsme my účastníci byli rozděleni do dvou skupin – jedna skupina začala s divadelní improvizací, druhá skupina s klauniádou, a po 3,5 dnech jsme si workshopy prohodili. Samotné tréninky byly velmi intenzivní, ale zároveň byl dostatek času i na zpětnou vazbu, odpočinek, stolní hry, zpívání při kytaře… a samozřejmě nesmíme zapomenout na denní úkoly! J Hned první den nás totiž organizátoři rozdělili do skupin o třech lidech, a představili systém toho, jak se budeme o dům a ostatní starat tak, aby se stále udržovala čistota a pohodlí v domě. Zatímco jedna skupina zametala podlahu, jiná vynášela suché záchody, třetí uklízeli koupelnu a jiná skupina například vařila. Tenhle systém se poměrně osvědčil – úkoly se daly zvládnout do půl hodiny, a v domě bylo stále uklizeno.

Improvizační workshopy trvaly asi jen týden čistého času, ale mimoto bylo o bohatý program postaráno: organizátoři nás vzali na prohlídku nedalekých jeskyní, navštívili jsme koncert v baru v nedaleké obci, jeli jsme se vykoupat do řeky, nebo nakupovat na dopolední trhy. Kromě toho vládla v naší skupině skvělá atmosféra – organizátoři dbali na vzájemný respekt, často se našel čas na poskytnutí zpětné vazby nebo sdílení toho, s čím nejsme spokojení, nebo co se nám líbilo. Případné výtky brali organizátoři velmi vážně, a pokud to bylo možné, snažili se účastníkům vyhovět v jejich přání. Tento velmi vstřícný přístup byl pozitivně hodnocen snad všemi účastníky, což se projevilo při posledním společném sezení a sdílení v kruhu.

Podobný projekt bych určitě doporučila všem, kteří o tom zatím jenom uvažují – byla to skvělá zkušenost. Ať už po stránce tréninku improvizace, nebo z hlediska malé ochutnávky komunitního stylu života a života v přírodě.

Eva

Možná se ti bude líbit