TruthTroopers — Slovensko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Trnava, Slovensko

Termín konání: 13.—21. červenec 2024

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18+ let).

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Bratislava Policy Institute

Report z projektu:

Tento slovenský tréninkový kurz, konající se od soboty 13. do neděle 21. července v Hrnčiarovcích nad Parnou (kousek od Trnavy), se zabýval problematikou dezinformací a manipulace nejen na internetu, na níž bylo nahlédnuto z mnoha perspektiv, o kterých bude ještě napsáno níže. Projektu se účastnili lidé ze Slovenska, Rumunska, Turecka a Maďarska. Tým poslední vyjmenované země se skládal z velké diverzity národností – odtud se přihlásili lidé z míst, jako například Chile nebo Uzbekistán, což značně zvýšilo dynamiku interakcí mezi námi.

Po příjezdu v sobotu nás na první pohled nadchlo skvělé ubytování v penzionu Na Mlyne, kde jsme měli  po celý týden zůstat. S vlastními pokoji po malém počtu lidí, kuchyňkou a luxusní koupelnou jsme si připadali jako v pětihvězdičkovém hotelu.

Seznamovací aktivity, se kterými se obvykle začíná, začaly sice o den později, těch však téměř nebylo potřeba, protože jsme se jakožto kolektiv stihli seznámit již v den příjezdu a spřátelili jsme se tak rychle, že jsme v podstatě všichni znali svá jména navzájem.

Co se týče programu samotného, šlo o velmi rozmanitou škálu velmi zajímavých aktivit týkajících se tématu – od přednášek (pohled na fake news skrze sociologii, právo nebo státní zabezpečení), přes aktivity (identifikace příkladů falešných zpráv, argumentace pro a proti na otázky týkající se zdrojů zpráv, shlédnutí části dokumentu ohledně politiky na Slovensku v 90. letech) až po hlavní projekt, ve kterém jsme vytvářeli fiktivní crowdfundingovou kampaň na iniciativu ohledně snížení ovlivňovaní falešnými informacemi – zkrátka, nikdy jsme se nenudili a měli jsme velmi napilno.

To lze tvrdit o čase mimo samotný program, protože jsme podnikali spoustu výletů – často jsme se procházeli po Trnavě, kde nám byl i jeden večer nabídnutý skvělý průvodce, strávili jsme celé odpoledne v lokálním akvaparku a také jsme jeli na exkurzi do organizace European Dialogue, kde nám bylo vysvětleno, jak fungují NGO zevnitř. Měli jsme taktéž jeden volný den, jehož větší část jsme strávili procházením Bratislavy křížem krážem několik hodin v kuse. Spousta těchto aktivit byla namáhavých na tělo, ale tím daly skvělý kontrast vůči častému a úpornému přemýšlení při přednáškách a workshopech.

Lze taktéž zmínit neobvyklý formát intercultural night  – akce, na které se prezentují pokrmy a tradice z vlastních zemí – na tomto projektu nám bylo zadáno udělat prezentace o jiném státu a promlouvat o stereotypech, které v něm panují, což za mě byla mnohem větší zábava než mluvit jakožto reprezentanti naší země pouze sami o sobě (náš tým promlouval o Rumunsku).

Dále bych chtěl pochválit naši organizátorku Ingrid Borárosovou, protože lepšího člověka než ji jsme si nemohli přát. Její profesionální přístup, však pohodové vystupování mě velmi překvapily. Vždy, když došlo k nějakým nesnázím během projektu, dokázala si zachovat chladnou hlavu a vše se v klidu vyřešilo.

Abych byl upřímný, tento projekt byl nejen produktivně ale i dobře strávený čas s lidmi, kteří za to opravdu stáli, a to i přesto, že jsme se nenacházel v příliš „exotické“ oblasti z pohledů náš Čechů. Zkrátka, naučili jsme se používat kritické myšlení a byli jsme ponouknutí k většímu zájmu o veřejné dění, zatímco jsme byli obklopeni skvělou partou.   🙂

Daniel S.

Možná se ti bude líbit