World Water for Youth – Arménie

single-image

Termín konání: 1.-10. dubna 2014

Místo konání: Tsakhadzor, Arménie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.1. výměna mládeže

Účastníci: Adéla Foltýnová, Kristýna Dohnalová, Adriana Plotzerová, Tereza Doškářová, Matěj Halouska

Účastnící se země: Ukrajina, Portugalsko, Moldavsko, Itálie, Řecko, Gruzie, Francie, ČR

Report z projektu

V Arménii jsem se zúčastnila svého prvního projektu v rámci EU programu Youth in Action. Před odjezdem jsem měla veliká očekávání od programu, který si pro nás pořadatelé připravili. Z informací nám podaným jsem si program představovala tak, že nebudeme mít ani minutu volna a trochu jsem se děsila, že nebudu mít ani chvilku času na své povinnosti (učení).

Česká skupina dorazila do Jerevanu, jako první a tak jako bonus nás organizátoři provedli po hlavním městě a dokonce pozvali k sobě domů a pohostili nás. Už od začátku v naší české skupině panovaly kladné vztahy. Po příjezdu do Tsahkadzoru jsme pomohli  s přípravou přednáškové místnosti, pojedli jsme a už začali najíždět další skupiny účastníků.  První den byl dnem příjezdů a nesl se v neformálním duchu. Večer jsme se slezli na jedné  chatce a za doprovodu hry na kytaru a zpěvu gruzínských chlapců jsme počali utužovat mezinárodní vztahy. Bohužel již od prvního dne se objevily organizační problémy. Ze Srbské  strany putovaly narážky na ubytování a na organizaci dopravy z hlavního města do místa  projektu. My české dobrodružné duše jsme na toto nedbali a bránili organizátory, však nejsme  z cukru (tímto heslem jsme se my česká skupina řídily od začátku do konce pobytu).  

Jak už jsem psala výše, byla jsem navnaděná na informacemi nabitý program, kterého se nám bohužel nedostalo. Předčítané prezentace, špatné ozvučení, neschopnost zaujmout účastníky, neodborné výklady, zpoždění začátku, klidně i hodinové atd. Nejlépe hodnotím z celého programu debatu na téma, zda by měla být voda zpoplatněna či ne, kterou pořádala Ukrajinská skupina. Mluvila jsem během programu s organizátory a snažila jsem jim nadhodit, jak by mohli více zaujmout participanty, jak by to pro nás bylo zajímavější. Večerní programy se organizátorům dařili lépe a to díky aktivnímu zapojení některých participantů. I přes nedostačivost programu jsme se programu účastnili více jak na 80% (což byl požadavek organizátorů), zbylý čas jsme věnovali cestování. 

Jestliže bych měla hodnotit pouze přednášky, tak musím říci, že jsem si z toho nic neodnesla. Na druhou stranu jsem v Arménii potkala mnoho zajímavých lidí, dozvěděla jsem se mnoho o jejich nátuře, kultuře, o jejich očekávání a přání, což je k nezaplacení. Získala jsem kamarády, kterých si cením a se kterými se chci vídat i nadále. Nemluvě o Arménské přírodě, ta mě okouzlila natolik, že se tam ráda vrátím. 

Jestliže bych měla možnost znovu vyjet na tentýž projekt, bez váhání bych jela znovu, jen bych to brala s větší rezervou. Vždyť jde přeci o neformální vzdělávání. Jsem ráda, že i taková země jako je Arménie, se aktivně zapojuje do mezinárodních projektů a dává nám možnost ji zblízka poznat. 

Tereza Doškářová

 

_____

Arménie… než jsem do této země díky projektu „World Water for Youth“ měla možnost vyjet, nevěděla jsem o ní téměř nic. Za pouhých 10 dní jsem se vrátila plná rozporuplných pocitů, nových zkušeností, získala jsem informace o zemi a také jsem měla možnost plno krásných míst  vidět. Dnes už si Arménii nejen asociuji s množstvím křesťanských památek,  dobrým koňakem Ararat, meruňkami či granátovým jablkem, ale především s týdnem zábavy, poznáváním nových lidí, cestování a s časem, na který už budu napořád ráda vzpomínat.

Projekt se konal v malém městě Tsakhazdor vzdáleném asi hodinu a půl od Jerevanu. Český tým byl na první pohled perfektní a hned od začátku jsme sršeli optimismem a náladu jsme zlepšovali nejrůznějšími vtípky. Myslím, že tak často jako tam, jsem se již dlouho nezasmála. Hlavním cílem projektu bylo seznámit účastníky se současnou problematikou vody, znečišťováním, plýtváním atd. Bohužel semináře nebyly podle našeho očekávání, účastníci na ně většinou docházeli pozdě, prezentace byly nudné a nepřipravené, vše bylo neorganizované. Jak se ale říká „všechno zlé je pro něco dobré“. Pro nás to byla velmi cenná zkušenost. Viděli jsme,že ne vždy je vše podle našich představ, ale i tak se k tomu musíme postavit čelem a brát věci tak, jak jsou. 
 
Celkově se sešli fajn lidé, gruzínští chlapci nám každý den hráli na kytaru a piano, což velmi zpříjemnilo náš pobyt, moldavská skupina s námi několikrát jela na výlet, Arménci nás učili některá jejich slova, Ital nás často bavil svými vtípky a Řekové nakonec udělali báječné video, abychom měli na co vzpomínat. Já se na toto video zatím dívám každý den a občas bych se ráda vrátila zpátky. Doufám, že přátelství, která jsme v Armenii navázaly, vydrží a s některými lidmi budu mít možnost vidět se znovu. 
 
Kristýna Dohnalová

Možná se ti bude líbit