Termín konání: 9.-17. březen 2019
Místo konání: Győr, Maďarsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Přečtete si info-pack.
Účastníci: Kateřina Hrdá, Jan Kvíčala, Matěj Keka
Účastnický poplatek: €30 (vybírala si ho samotná hostitelská organizace)
Hostitelská organizace: Muvészet Oktatás Studio (Most)
Report z projektu:
Tréninkový kurz, nazvaný Unleash Your Creativity & Bring Great Ideas to Life se konal 9.3 – 17.3 v Maďarsku. Konkrétně to byl Achilles park, který leží poblíž města Győr. Krásný přírodní areál ještě podtrhovaly dřevěné chatky a poměrně velké jezero uvnitř parku.
Největší zvědavost na začátku kurzu byla namířena k programu. O něm jsme totiž nevěděli vůbec nic. Instruktorky postupovaly dle propracovaného plánu, podstatou kterého bylo, nám o něm skoro nic neříkat. Podpořilo to naši zvědavost a tím i kreativitu.
První de si každý si mohl vymyslet vlastní přezdívku, jak ho budou lidé nazývat po celou dobu kurzu, což nám dalo prostor k sebevyjádření. Poté jsme měli 7 stanovišť. Zde je výběr nejzajímavějších: Vyfotit fotku, kterou ještě nikdy nikdo nevyfotil. Jak je kreativita jako velbloud? Natoč video, ve kterém budeme hrát, že jsme na konci kurzu, a že hodnotíme, jaký kurz byl.
Harmonogram, který nám byl sdělen je celkem jednoduchý. 3 hodiny aktivit dopoledne a 3 odpoledne, bez přestávky. Toť vše. Čas začátku aktivity si můžeme kdykoli změnit, což považuji za dost pozitivní věc a čas mezi jednotlivými aktivitami jsme mohli strávit, jak jsme chtěli. To vytvořilo prostor k naplnění spokojenosti a potřeb všech účastníků.
Jiná aktivita byla například vytvořit seznam aktivit, které by se daly dělat v areálu. Aktivity měly být co nejvíce bláznivé a šílené. Ty nejlepší z nich se vypsaly na společný flip chart. Na základě flip chartu jsme si měli vybrat tu nejmíň přirozenou aktivitu přímo pro nás, a pak jí během 30 minut uskutečnit.
Jedno odpoledne jsme měli volné, takže jsme jeli do města se 130.000 obyvateli, Győru. Město to bylo poměrně hezké a hlavně klidné. Největší zážitek mám z toho, že jsme si zaplatili za 500HUF (cca 50kč) prohlídku nějakého hradu, bez jakékoli předchozí informace o něm. Ukázalo se, že tam byly jenom schody, nic jiného. A bylo jich hodně. Nakonec to ale stálo za to, vylezli jsme nahoru na věž, zrovna když byl západ slunce. Výhled na celé město nás donutit minimálně 15 minut nedělat nic jiného, než fotit.
Poslední dva dny byly přidělené práci na projektech. Každý si napsal na papírek problém, který ho nejvíce trápí. Mohl to být jak osobní problém, tak obecný. Ti, kteří se s ním chtěli podělit, přilepili papírek na flip chart a následně se lidé hlásili k jednotlivým problémům, že je budou řešit. Náš problém byl například How can people find their passion. Hlavní myšlenka byla vytvořit z ničeho funkční řešení, které by byli členové skupiny schopní zrealizovat. Po aplikování několika metod kreativity, které jsme se naučili a dvou dnech práce byla vytvořena z našeho problému tato webová stránka http://eletfanet.hu/lighthouse/.
Můj projekt končil ještě o den později než většině ostatních, rozhodl jsem se totiž zůstat v Budapešti, porozhlédnout se po nějaké té památce a dát si guláš. 8 dní v Maďarsku jsem si náramně užíval a chtěl bych poděkovat všem lidem, díky kterým je tohle možné. Určitě bych něco podobného doporučil každému, kdo chce přehodnotit některé své domněnky, poznat nové lidi a zažít nějaký ten nevšední zážitek.
Honza Kvíčala