Upskill Youth — Lucembursko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Esch sur Alzette, Lucembursko

Termín konání: 6.—13. duben 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18+).

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím berte na vědomí, že termín konání projektu se posunul na 6.-13. duben. Datumy v info-packu jsou tak nesprávné.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhrdníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €250 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: L’École des Valeurs

Popis projektu:

This project aims to increase the involvement of youth workers in working with young people, to gain a greater understanding of their needs, to foster genuine communication, and to teach them how to take charge of their personal growth.

Objectives:

1. 26 youth workers will improve their competencies to lead individual consultations with young people based on the principles of mentoring and coaching.

2. Each of the six partner organisations will incorporate a methodology for individual consultations, including duration, content, evaluation, mentoring and succession plan.

3. The partner organisations will improve their capacity to attract and retain youth by increasing the number of overall youth engaged in individual consultations.

Participants‘ profile:

The target group of the project consists of 26 youth workers over the age of 18 and with at least 6 months of experience working with youth. All of the participants, partner representatives and trainers will join a Facebook group one and a half months before the training. dedicated to organising preparatory activities.

The programme:

The program consists of 7 days of intensive expert training combined with fun and recreational activities, as well as intercultural activities. During training, we will tackle subjects such as team-building methods, techniques for identifying needs and building trust, effective communication, The Golden Circle, the GROW model, techniques for increasing motivation and overcoming internal barriers, NLP techniques, ABC cognitive psychology model, combined with practical activities.

After the training programme, we will organise 3 practical workshops on mentoring and coaching techniques and we will develop together a a toolkit containing helpful information about individual consultations, a description of mentoring and coaching  techniques, and concrete NFE methods used during the training.

Other activities:

  • Visit the Schengen village and museum;
  • Visit at the European institutions in Luxembourg;
  • Visit Esch-sur-Alzette, 2022 European Capital of Culture;
  • and the most vibrant city of Luxembourg, with concert halls, museums and the Luxembourg University’s largest and most modern campus.
  • Visit the city of Luxembourg with its rich history.

Možná se ti bude líbit