Volunteer Innovation Project for Society – V.I.P.S. — Kypr

single-image

Termín konání: 10. 5. – 10. 11. 2016

Místo konání: Limassol, Kypr

Počet volných míst: projekt je plně obsazen.   

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba

Prosím přečtěte si infopack.

Profil účastníků: The volunteers have to be at the age of 20-28 years old (more or less). Each volunteer has to send its CV and Motivation letter. After the submission of the above, our organization will have a Skype interview in order to select the proper volunteer.

Účastnice: Kristýna Bulová

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Něco o projektu: Jedná se o dlouhodobou EVS, hostitelskou organizací je KEY- Innovation in Culture Education and Youth. Tato organizace se zaměřuje zejména na tři oblasti: kulturu, vzdělávání a mládež. Vymýšlí, připravuje a realizuje semináře, tréninky a inforrmativní setkání. Dále poskytuje mladým lidem příležitost rozvíjet jejich kreativní vyjádření a schopnosti prostřednictvím účasti na kulturních akcích, výměnách mládeže a trénincích.

Přečtěte si, jak se na projektu líbilo minulé dobrovolnici.

Report z EVS: 6 měsíců pražícího slunce, moře, divokých koček, cestování, poznávání, organizování akcí, pomáhání v charitě a potkávání se s úžasnými lidmi…tak to byla velmi ve zkratce moje EVS zkušenost z projektu na Kypru, konkrétně ve městě Limassol, v organizaci NGO KEY.

Spolu s dalšími třemi dobrovolníky z Itálie, Portugalska a Bulharska, vedením a členy NGO KEY a přáteli jsme se od května do listopadu 2016 snažili přinést inovace a novinky do kulturního života mládeže ve městě Limassol. V rámci našich aktivit jsme organizovali eventy jako např. movie nights, intercultural nights atd., pomáhali jsme také s organizací větších událostí např. Wine festival, chodili jsme do místní charity, kde jsme se střídali u pomoci s rozdáváním zásob jídla a oblečení a v kuchyni, kde se připravovalo kolem 500 porcí jídla pro sociálně slabší. Dále jsme každý měli svůj Personal project, který měl nejen přinést kulturní inovace, ale také to byla příležitost pro nás se v nečem zlepšit či si zkusit něco nového. Mým projektem byly Social Roleplay Swap workshopy, kde měli účastníci možnost se vžít do role někoho jiného a vyzkoušet si jaké to je, chodit v cizích botách, pomocí improvizace a dramatických prvků. Probrali jsme mnoho témat jako rasismus, šikana, jazyková bariéra, vztahy, gender equality a další. Tento projekt měl velký úspěch a jeho účastníci byli velmi nadšení a shodovali se na přínostnosti projektu. I mně tento projekt mnoho přinesl a jsem ráda že jsem si ho prostřednictvím EVS mohla vyzkoušet.

Bylo nám také umožněno mít jednou týdně hodinu živého vysílání v rádiu, což nás všechny moc bavilo. Tento čas jsme využívali k propagaci programu Erasmus +, diskutování o tématech, která nás zajímala a také jsme si občas zvali hosty z okruhu našich přátel a známých.

Projekt samozřejmě nebyl jen o práci 🙂 Díky tomu, že Kypr je víceméně malý ostrov a vzdálenosti jsou v porovnání s jinými zeměmi zanedbatelné, procestovali jsme mnoho úžasných míst – pláží, lesů, kempů, vesnic, měst apod. Za všechny bych jmenovala město Paphos a pláže v jeho okolí, především Petra Tou Romiou, úžasné tradiční a malebné vesničky Omodos a Lefkara, pohoří a lesy Trodos, kde by člověk až nevěřil, že je na téměř tropickém ostrově a určitě město Famagusta, jež leží v části Kypru, která je už více než 40 let okupována Tureckem. Což je další věc, kterou bych ráda zmínila a to, že bylo velmi zajímavé poznat historii ostrova, která je velmi komplikovaná a pro mnoho lidí smutná a tragická.

Abych to shrnula, Kypr mi dal velmi mnoho, mnoho poznatků, nových zkušeností a dovedností, mnoho zážitků a vzpomínek, dobrých přátel a za to vděčím EYCB, která díky organizování projektů dává mladým lidem šanci vycestovat, žít a poznávat. Díky 🙂

Kristýna Bulová

Možná se ti bude líbit