What Are You Sinking About — Rumunsko

single-image

Program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 21.—30. červen 2022

Místo konání: Busteni, Rumunsko

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit

Hostitelská organizace: ODEN NEHOIU

Účastnící se země: SP, PT, IT, EE, CZ, GR, PL, TR, CY, LT, HR, LV, BG, RO

Český tým: Petr Velc, Dominik Hájek, Zuzana Forch, Beata Zemanová

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem What are you sinking about? se odehrál v krásném horském rumunském městečku Busteni. Projekt se uskutečnil v termínu 21. – 29. června a hlavní náplní bylo kritické myšlení. Pořádající organizace byla Oden Nehoiu a mezi organizátory patřili Tolea Postovei, Bogdan Chiriacescu a Fabiola Chriacescu. Mezi účastnící se země patřili: Česko, Španělsko, Estonsko, Řecko, Polsko, Turecko, Lotyšsko, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko.

Po příjezdu všech účastníků začal oficiální program seznámením se mezi sebou. Nejprve jsme si měli vybrat nějaký předmět, který vlastníme, a popsat, jak nás symbolizuje a vystihuje. V rámci polední pauzy jsme šli objevovat město s úžasným výhledem na dvoutisícové hory.

Po pozvolném začátku jsme se začali problematikou kritického myšlení a později politické korektnosti čím dál tím víc zaobírat. Vyzkoušeli jsme si různé druhy aktivit, od world café přes divadlo až po moderovanou diskuzi. Většinu času jsme pracovali v menších mezinárodních skupinkách a měli jsme dostatek času diskutovat o dané problematice, vyslechnout názor ostatních, ale vyjádřit i ten svůj. Nebyli jsme ale pořád jen vevnitř, některé z aktivit se konaly i v nedalekém lese. Každým dnem jsme se navzájem čím dál tím víc poznávali a atmosféra a kolektiv se stával ještě lepším, než tomu bylo doposud.

Mimo zajímavého programu jsme také měli jednoho dne možnost poznat město Brašov. Navštívili jsme Drákulův hrad a taky krásnou vyhlídku na město samotné.

V posledních dnech projektu byla jednou z klíčových aktivit projektu tvorba videa. Byli jsme rozděleni do pěti či šestičlenných skupinek a už bylo jen na nás, jak se se zadáním popasujeme. Téma bylo velice obecné, a to kritické myšlení, politická korektnost či oboje dohromady. Na natočení potřebných materiálů a střih jsme měli vyčleněno 24 hodin, aktivita začala po obědě. Některé týmy měli už večer vše natočeno a sestříháno, za to jiné skupinky ještě v pozdních večerních hodinách natáčely poslední materiály a čekala je bezesná noc za obrazovkou notebooku u střihu videa. I když některým skupinkám tvorba videa zabrala jen pár hodin a některým jen střih kolem desíti hodin, byla všechna videa nakonec velmi vydařená a společně jsme si všichni užili jejich zhlédnutí.

Projekt What are you sinking about? se vydařil a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Mimo jen pár výše zmíněných aktivit se uskutečnilo plno energizerů, 3 intercultural večery a hlavně jsme si to všichni užili a máme plno zážitků, na které budeme rádi a dlouho v dobrém vzpomínat.

                                                                                                                                                            Petr Velc

Možná se ti bude líbit