Mind Matters — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Enying, Maďarsko

Termín konání: 16.—24. březen 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+).

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Európa Ifjúsága Egyesület

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem Mind Matters se konal 16. – 24.3. v Maďarsku poblíž Balatonu. Konkrétně se jednalo o městečko Enying a ubytování v Kabóka horse farm. Projektu se zúčastnilo 27 účastníků z 9 zemí (Česko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Španělsko, Kypr a samozřejmě Maďarsko).

Kurz byl zaměřený na mentální zdraví. Setkali jsme se se spoustou aktivit, které nám pomohly se blíže seznámit s tématem. Jednalo se převážně o práce ve skupinách, kdy jsme diskutovali, sdíleli zkušenosti, vyjadřovali názory a naslouchali ostatním. Debaty byly vždy poklidné a dávaly prostor každému, aby se k danému tématu mohl vyjádřit. Naše aktivity probíhaly jak uvnitř tak venku. Ven jsme například vyrazili zhruba v polovině týdne na meditaci v přírodě. Mnoho lidí meditovalo vůbec poprvé, ale ohlasy a zpětné vazby byly ode všech velmi pozitivní. Jeden celý den jsme strávili v „Městě králů“ Szekesfehervaru. Tam jsme si dali za úkol splnit challenge flash mob. Jedná se o akci, kdy se sejde vícero lidí na jednom místě s nějakým konkrétním cílem/myšlenkou. Naším nápadem bylo začít v ulicích tancovat maďarské tance a přizvat kolemjdoucí, aby se k nám přidali. Tak jsme to také udělali a předchozí odpoledne se na to připravovali. Součástí flash mobu bylo i objímání lidí a rozdávání komplimentů, které měly rozradostnit tváře a vytvořit úsměvy. Zbytek dne jsme procházeli město a večer jsme společně zakončili srazem v tradiční maďarské restauraci.

Jednou z nejpopulárnějších společných aktivit bylo malování na dané téma ve skupinách bez používání slov. Všichni jsme se při večerní evaluaci shodli na tom, že nás šokovalo, jak skvěle jsme dokázali komunikovat a spolupracovat i beze slov. Myslím, že to byl jeden z momentů, kdy jsme se jako kolektiv dokázali více stmelit a vcítit se do druhých.

Určitě nesmím zapomenout zmínit v jak krásném prostředí jsme se vlastně nacházeli. Farma byla naprosto kouzelná, moderní, čistá, plně vybavená a perfektní pro takovéto akce a projekty. Mnoho z nás buď jezdilo na kole a nebo se ve volný čas procházelo po okolí. Bylo to zkrátka ideální místo pro vyčištění hlavy, meditaci, jógu, ranní běh,… Nabízelo také mnoho sportovních aktivit, kterým jsme se věnovali po obědě nebo k večeru. Bylo to například basketbalové a volejbalové hřiště, ping pong, posilovna,… Největší úspěch sklidila asi vířivka, kterou jsme mohli v některé dny navštívit.

Atmosféra projektu byla velmi příjemná. Nikdo se nebál projevit svůj názor a všichni k sobě byli navzájem milí a ohleduplní. Co jsme si na projektu zavedli a oblíbili byl box s drby, komplimenty a písničkami. Před každou lekcí jsme spustili jednu a měli za úkol hádat, kdo ji do krabice hodil. 

Jestli budu mít možnost, moc ráda bych na nějaký další projekt s našimi organizátory vyrazila. Klobouk dolů před nimi, tolik pozitivní energie, dobré nálady, důvtipu a zábavných a naučných aktivit. Děkuji moc za příležitost se zúčastnit

Viktorie B.

Možná se ti bude líbit