What’s so Hot about Climate Change: Road to Paris – Irsko

single-image

Termín konání: 20.-23. říjen 2015

Místo konání: Dublin, Irsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 3: Structured dialogue

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis projektových aktivit.

Prosím přečtěte si také brožurku z projektu vytvořenou účastníky: Recommendations for Policy Makers from the Participants of ECO-UNESCO’S Transnational Youth ECO Forum; What’s So Hot About Climate Change: Road to Paris

Účastníci: Agáta Guńka, Barbara Gaurová, Radka Gallová, Zuzana Fišerová, Alena Brabencová

Group leader: Lukáš Libánský

Účastnící se země: Albánie, ČR, Itálie, Norsko, Rumunsko, Irsko

Hostitelská organizace: ECO-UNESCO

Report z projektu:

Netradiční projekt s názvem What´s so hot about climate change: Road to Paris se konal od 21. do 23. října v irském hlavním městě – Dublinu. Jak napovídá krátká doba konání, jednalo se spíše o jakési setkání se semináři a workshopy, než o klasický týdenní projekt.

Projekt pořádala irská organizace Eco-Unesco, která se zabývá ochranou životního prostředí a vzděláváním mládeže v této oblasti. Setkalo se zde celkově na 70 mladých lidí převážně z Irska, ale také z Norska, Albánie, Itálie a Česka.

Tyto tři dny měly za cíl seznámit účastníky s prosincovou konferencí COP21 v Paříži na téma Climate change a možnostmi ovlivnění světové politiky a pravidel, které přispějí ke snížení emisí skleníkových plynů a oteplování naší planety. Pozitivní a zajímavou formou jsme byli podpořeni v budoucím praktickém implementování námi navrhnutých akcí v našich zemích, potažmo v Evropské unii.

Po příjezdu do Dublinu jsme byli podle států ubytováni v pokojích velice stylového velkého hostelu, jehož největší zajímavostí byla jídelna, zasazená v bývalém kostele. Vypadala jako menší verze školní jídelny z Harryho Pottera. První večer jsme se pouze seznamovali s účastníky z ostatních zemí, pomocí zábavných her a icebreakerů. Dozvěděli jsme se základní informace o ostatních kulturách a ochutnali jejich tradiční pochutiny. Sladký sýr podávaný na sušence byla jedna z překvapivých irských specialit.

Další dny jsme se již od rána do odpoledne vzdělávali o klimatických změnách, putování jídla, souvislostech mezi živými organismy, udržitelném rozvoji a klimatické konferenci COP21. Nejednalo se však o žádné nudné učení, ale o stručné přednášky skutečných odborníků z praxe, zábavné workshopy a simulace klimatické konference mezi námi účastníky, při které docházelo k vtipným konfrontacím třeba čínského zástupce s americkým. Pochopili jsme ale tak, jak je složité, aby se celý svět dohodnul na stejném postupu a politice, když má každý stát rozdílné cíle a motivace.

Nejzajímavější částí bylo pro mě asi setkání a networking s opravdovými irskými experty a influencery v oboru, kterým jsme mohli položit ty nejzáludnější otázky a vzájemně se podpořit v názorech a možnostech záchrany naší planety. Nechyběli mezi nimi i předseda Strany zelených, světově uznávaná ekoložka, kontroverzní dokumentarista, aktivní člen konference COP21 či bývalý starosta Dublinu. Nakonec jsme povzbuzeni předchozími dny tvořili a následně přednesli vlastní akční plány na podporu zastavení globálního oteplování v našich zemích, které bychom rádi uskutečnili.

Jelikož aktivity končily v odpoledních hodinách, měli jsme večer dostatek času i na prozkoumání historického centra města včetně krásných parků a památek.

Projekt byl velice profesionálně připraven a všem nám určitě mnoho přinesl. Kromě nabytí nových zážitků, znalostí a přátel, nás utvrdil v tom, že jedinou planetu, na které žijeme, je potřeba přestat ničit, pokud chceme, aby zde mohli spokojeně žít i naše budoucí vnoučata.

 

 Lukáš Libánský

Možná se ti bude líbit