Would You Survive? — Litva

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Selema, Litva

Termín konání: 31. červenec—9. srpen 2023

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18-30 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Prosím přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: EU go Association

 

Omrkněte také užitečné info z tohoto projektu zde:

Report z projektu:

Neposkvrněná příroda, naprostý klid a program nabitý aktivitami, které měly za cíl naučit nás přežít v krizových situacích. Přesně taková byla výměna mládeže s názvem Would you survive?, která se konala od 31. července do 9. srpna 2023 v příjemném areálu v litevské vesnici Selema. Výměny se účastnily šestičlenné týmy z Česka, Slovenska, Bulharska, Rumunska a Litvy; program pak měli na starosti dva vedoucí z litevské organizace EU go.

Během výměny mládeže jsme postupně absolvovali aktivity pokrývající široké spektrum nepříjemností, se kterými bychom se potenciálně v krizových situacích mohli potkat a museli vypořádat.

Po seznamování jsme se vrhli na teoretičtější aktivity: prezentovali jsme připravenost našich zemí na katastrofy různých rázů a poté ve skupinkách sepisovali plán, jak přežít rozličné situace: od povodní, přes teroristický útok, až po jaderný útok.

Další dny pak byly již ryze praktické. V lese jsme se učili stavět různé druhy přístřešků, vyzkoušeli si zabalit během 5 minut batoh s tím nejnutnějším, filtrovali jsme vodu a rozdělávali ohně. S externím školitelem jsme se naučili vázat rozličné uzly, které využijeme i mimo krizové situace. Jeden celý den jsme také věnovali první pomoci – školitelky nám vysvětlily, jak správně resuscitovat, fixovat výrony a zlomeniny, zastavovat krvácení,… Věnovali jsme se ale i psychickému zdraví a naučili se první pomoc při panických atakách.

Nejsilnějším zážitkem pak pro mnohé z nás byl kurz vytváření maskovacích sítí, které nás učila vytvářet skupina ukrajinských uprchlíků. I přes jazykovou bariéru byli velmi otevření a trpěliví. Síť, kterou jsme začali tvořit, tato skupina dokončí a bude zaslána na bojovou linii na Ukrajině, kde bude maskovat vojenskou techniku před ruskými útočníky.

Dalším silným zážitkem (a přesto skvělým oddechem) byl volný den, který jsme strávili na kanoích. Organizátoři vybrali klidný úsek řeky, kde jsme se mohli kochat přírodou, vyčistit si hlavu, a hlavně kde se ani ti, kteří byli na kanoích poprvé, nemuseli bát.

V neposlední řadě jsme absolvovali dvě orientační hry v lese. Jednu spíše oddechovou, kde bylo hlavním cílem se naučit orientovat v terénu za pomoci GPS. Druhá hra – Hunger Games – pak byla jakýmsi vyvrcholením celého projektu. Během trasy jsme měli vyznačená místa, na kterých jsme plnily úkoly pokrývající obsah kurzu, tedy například filtraci vody nebo vázání uzlů. Ačkoli nám celou hru pršelo, tak to byl skvělý zážitek a dobré procvičení našich nabytých dovedností.

Po večerech pak nesměly chybět intercultural nights. Každá ze zemí si program opravdu svědomitě připravila, během nocí jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí, naučili se typické tance, ochutnali místní speciality a skvěle se bavili.

Čas plynul neuvěřitelně rychle, ani jsme se nenadáli a už byl čas odjet zpátky domů. Napsali jsme si vzkazy na rozloučenou a postupně odjížděli na letiště. Vzhledem k tomu, že se nám sešla opravdu úžasná parta, bylo loučení opravdu hořkosladké. Would you survive? Ano, přežili jsme. A víc než to. Odnášíme si nejen spoustu dovedností, ale také spoustu přátel a vzpomínky na celý život.

Bára D.

Možná se ti bude líbit